Malcolm Turnbull: Chiny powinny odciąć Korei Północnej dostawę ropy naftowej!

Malcolm Turnbull: Chiny powinny odciąć Korei Północnej dostawę ropy naftowej!

Premier Australii wierzy, że izolacja ekonomiczna Korei Północnej, pozwoli ostudzić jej militarne zapędy.    Fot.: Stefan Krasowski/2.0 Generic/Wikimedia Commons Premier Australii wierzy, że izolacja ekonomiczna Korei Północnej, pozwoli ostudzić jej militarne zapędy. Fot.: Stefan Krasowski/2.0 Generic/Wikimedia Commons Premier Australii, Malcolm Turnbull wzywa Chiny do odcięcia dostaw ropy naftowej na teren Korei Północnej. Jego zdaniem izolacja ekonomiczna Korei, to jedyna broń, która w pokojowy sposób może ostudzić wojenne zapędy Kim Dzong Una.

W ostatnich dniach, odpalając pocisk, który przeleciał nad Japonią, Korea podniosła obserwatorom sceny politycznej ciśnienie, niemal do granic możliwości. Przywódca Korei drwi sobie z ostrzeżeń jakie padają w jego kierunku. Posyłając rakietę ponad Japonią, Kim złamał wszelkie zasady i stworzył poważne zagrożenie dla Japonii. Nie wiadomo jak długo potrwają zabawy przywódcy Korei, i jaki cel chce osiągnąć. Pewne jest, że póki co, patrzące z niepokojem w kierunku Korei państwa, nie chcą doprowadzić do wybuchu wojny. Stąd apel premiera Australii o podjęcie działań osłabiających gospodarkę Korei Północnej. Kim Dzong Un kupuje co roku, setki tysięcy ton ropy naftowej, która przerabiana jest później na benzynę i olej napędowy, przeznaczane na potrzeby armii. Odcięcie Korei od dostaw ropy, wydaje się być słusznym rozwiązaniem. Okazuje się jednak, że Chiny wcale nie są jedynym dostawcą ropy naftowej dla Republiki Ludowo-Demokratycznej. Kraj skupuje coraz więcej paliwa również od Rosji.

Turnbull zaapelował nie tylko o przykręcenie kurka z ropą naftową, ale i zaprzestanie kupowania od Korei Północnej produktów i węgla nawet, gdyby gdzie indziej okazał się droższy. „Dzięki małej odległości Chiny mają zdecydowanie największą możliwość nacisku. Chiny naprawdę muszą zrobić teraz krok i doprowadzić ten reżim do porządku. [Chiny] są zobowiązane do zaprzestania kupowania węgla, rudy żelaza, owoców morza i innych produktów z Korei Północnej. Mogą iść dalej - mogą odciąć swoje dostawy ropy naftowej”. Według premiera Australii tylko takie działanie sprawi, że Korea się uspokoi, gdyż będzie musiała skupić się na własnym przetrwaniu.

Rok 13. Dekalog dla Europy

Rok 13. Dekalog dla Europy

Jan Paweł II, Arturo Mari

13. rok pontyfikatu Jana Pawła II (16 października 1990 – 15 października 1991) upłynął pod znakiem zmian społeczno-politycznych dokonujących się w Europie, a także konfliktu w Zatoce Perskiej. W albumie śledzimy więc pełne jakże radosnych wzruszeń spotkania Ojca Świętego z Polakami, którzy po wyzwoleniu się z okowów komunizmu mogli wreszcie licznie i swobodnie przybywać do Rzymu, wizyty Michaiła Gorbaczowa i Lecha Wałęsy w Watykanie, pielgrzymkę na Węgry.



Turnbull powiedział również, że dalsze sankcje ekonomiczne są konieczne, ponieważ postępowanie Korei jest szokujące i zbliża do wybuchu konfliktu. Polityk określił działania Kim Dzong Una, jako lekkomyślne i niebezpieczne. Porównał przywódcę Korei do herszta mafii. „Ostatecznie, może się stać, że to, co będziemy musieli osiągnąć, to zupełnie i bezwzględnie odizolowana ekonomicznie Korea”.

Turnbull przyznał, że ekonomiczna izolacja Korei Północnej wywoła „ogromne trudności” dla Chin, ale jego zdaniem, jest to lepszy wariant niż konflikt militarny. „Bardzo trudny reżim sankcji gospodarczych jest najlepszym bezkonfliktowym rozwiązaniem”. Premier Australii sugeruje zatem, aby Chiny poświęciły się dla dobra świata.

Premier Australii rozmawiał już z premierem Japonii, Shinzo Abe, aby wspólnie wywrzeć dyplomatyczną presję na Chiny, które miałyby odizolować Koreę Północną.
Jednakże biorąc pod uwagę fakt, że Korea już od kilku lat prowadzi działania uniezależniające od Chin, i w tym celu handluje Rosją i krajami azjatyckimi, podłożenie się Chin może nie przynieść rezultatu, a tylko osłabi Państwo Środka.

 

Źródło: the guardian, kf

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.