George Weigel tłumaczy: "Demokracja nie jest maszyną, która może działać sama".

George Weigel tłumaczy: "Demokracja nie jest maszyną, która może działać sama".

Fot. Pixabay Fot. Pixabay
W Waszyngtonie 6 marca odbyło się spotkanie w Centrum Etyki i Polityki Społecznej. Podczas konferencji wystąpił George Weigel, amerykański działacz społeczny i polityczny, pisarz katolicki wyraźnie wpisujący się w ramy nauczania papieża św. Jana Pawła II, przy tym autor jego biografii.

Weigel poruszył ważną kwestię, która jest konieczna dla utrzymania i funkcjonowania demokratycznego państwa. Przemówienie dotyczyło sytuacji politycznej i społecznej w Stanach Zjednoczonych, lecz przedstawiona w nim myśl dotyczy w równej mierze krajów Europejskich.

Polityk mówił o ważnej roli jaką odgrywa każdy obywatel, a szczególnie rodzina  w odnowie demokracji, której stan jest mocno zachwiany w dzisiejszych czasach. Decydujące znaczenie, według niego ma odnowienie publicznej moralności. Przestrzegał przed egoizmem i  „kulturą własnego ja” prowadzącą do moralnego relatywizmu oraz przed destrukcyjną  ideą, że „moja prawda” może być inna od „twojej prawdy”, czyli nadmiernym indywidualizmem i przekonaniem, że „dobro” może być definiowane poprzez to, co jest dobre dla pojedynczej osoby i co odpowiada tylko jej woli.

Weigel podkreślił, że "kultura głodna prawdy i moralnie anorektyczna nie jest w stanie utrzymać wolnej polityki i wolnej ekonomii, ponieważ nie jest w stanie odpowiedzieć na pytania, dlaczego dobrze jest zachować obywatelską postawę, dlaczego być tolerancyjnym i dlaczego uznać demokratyczny wybór większości”.

Zwrócona na siebie “kultura własnego ja”, według referenta, wzmacniana jest przez konsumpcjonizm - przekonanie, że wartość człowieka mierzy się tym co ma, a nie tym kim jest.

Polityk jest przekonany, że do odbudowy kultury moralnej  potrzebny jest trwały fundament- rodzina, wspólnoty religijne i stowarzyszenia obywatelskie: "rodzina ma ogromne znaczenie, ponieważ stabilne rodziny są pierwszymi szkołami wolności słusznie pojmowanej jako wolność do doskonałości, wolność do szlachetności i solidarności ".

 Źródło: CNA,  BM

Europa zjednoczona w Chrystusie

Europa zjednoczona w Chrystusie

Jan Paweł II

Pełna, zawierająca 82 teksty antologia wypowiedzi św. Jana Pawła II na temat wspólnej Europy i jej chrześcijańskich korzeni, od czerwca 1979 do lipca 2002 r. Wielki Syn polskiej ziemi przez cały swój pontyfikat dążył i nawoływał do pojednania. Dziś, kiedy Stary Kontynent wydaje się zapominać o chrześcijańskich źródłach swej kultury, słowa Świętego powinny stać się dla Europejczyków, a przede wszystkim Polaków najpewniejszym drogowskazem. Papież udziela m.in.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.