Abp Jędraszewski: 100 lat temu Polska zerwała kajdany niewoli i stała się wolna! To czas szczególnego dziękczynienia!

Abp Jędraszewski: 100 lat temu Polska zerwała kajdany niewoli i stała się wolna! To czas szczególnego dziękczynienia!

Abp Marek Jędraszewski. Fot.: Adam Bujak/Biały Kruk Abp Marek Jędraszewski. Fot.: Adam Bujak/Biały Kruk „Wpisujemy się w ciągłe pielgrzymowanie ludu Bożego do Boga, a jednocześnie mamy świadomość, że On, Emmanuel, Bóg - Człowiek, jest z nami,” powiedział abp Marek Jędraszewski na spotkaniu opłatkowym dla Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej.

Metropolita zwrócił uwagę, że trud pielgrzymowania należy połączyć z odwiedzinami pasterzy w betlejemskiej grocie, a także z wizytą Mędrców ze Wschodu, którzy przynieśli Zbawicielowi dary: złoto - symbol królewskich, pełnych miłości rządów Jezusa , kadzidło - podkreślające Jego Boskie pochodzenie oraz mirrę - zapowiedź człowieczego losu i cierpienia.

„Niech nie zabraknie tej radości i entuzjazmu naszych pielgrzymich kroków, których rytm serca wyznaczyli pastuszkowie i Mędrcy ze Wschodu,” powiedział abp Marek Jędraszewski, który równocześnie podkreślił, że rok 2018 jest czasem szczególnego dziękczynienia i modlitwy i przypomniał, że 100 lat temu Polska zerwała kajdany zniewolenia i stała się wolna i niepodległa.

 

Ty masz zwyciężać! Opowieść o abp. Marku Jędraszewskim

Ty masz zwyciężać! Opowieść o abp. Marku Jędraszewskim

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Tuż przed obroną pracy doktorskiej przez ks. Marka Jędraszewskiego, 20 grudnia 1979 r., Papieskie Kolegium Polskie w Rzymie odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II. Podszedł wtedy do młodego kapłana z Poznania, którego już wcześniej poznał i polubił, i zapytał: „No, co tam, Marek? Jak tam z tym twoim Levinasem?” – ten bowiem litewski myśliciel był przedmiotem badań przyszłego profesora i arcybiskupa metropolity.

 

„To rok, w którym trzeba odnawiać pełną wdzięczności pamięć wobec Boga i ludzi, którzy swoją wiarą, modlitwą i cierpieniem przyczynili się do wielkiej radości, jaka miała miejsce w listopadzie 1918 roku, kiedy zmartwychwstała odrodzona Polska,” zaznaczył abp Marek Jędraszewski.

Arcybiskup zastanawiał się, jak pięknie musiały wtedy brzmieć słowa kolędy „Bóg się rodzi", a zwłaszcza jej ostatnia zwrotka: „Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą", napisane pod koniec XVIII wieku, kiedy Polska była pod zaborami.

Metropolita zaznaczył, że w obecnym roku, świętujemy także 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, który zasiadając na Piotrowym tronie, podkreślał, że Polacy są mu szczególnie bliscy przez miłość, jaką darzą Matkę Bożą. Zaprosił również do Łagiewnik, gdzie w kwietniu będziemy świadkami wyniesienia na ołtarze Hanny Chrzanowskiej.

„Jej życie toczyło się równolegle z powstaniem Polski. Wraz z Polską przeżywała tragedię II wojny światowej i trudne powojenne czasy. Odczytywała to, czego Pan Bóg od niej oczekiwał: służby drugiemu w szpitalu, ale również trudu w wynajdywaniu chorych, samotnych i zakładaniu domowych hospicjów, których była prekursorką,” powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Krakowska Pielgrzymka uda się w tym roku na Jasną Górę po raz 38.

 

Źródła: Archidiecezja Krakowska, AS

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.