„Nieznane rozmowy Józefa Piłsudskiego” w 151. rocznicę urodzin Marszałka

„Nieznane rozmowy Józefa Piłsudskiego” w 151. rocznicę urodzin Marszałka

Fot. Biały Kruk / Archiwum / Marszałek Piłsudski z córkami Jadwigą i wandą, lata 20. XX w. Fot. Biały Kruk / Archiwum / Marszałek Piłsudski z córkami Jadwigą i wandą, lata 20. XX w.

 

Dziś – 5 grudnia – ukazuje się i trafia do sprzedaży na naszej stronie internetowej niezwykła książka o Józefie Piłsudskim.

„Nieznane rozmowy Józefa Piłsudskiego” to wywiady z Marszałkiem przeprowadzone w latach 20. i 30. XX w. przez jego współpracowników: Władysława Baranowskiego i Artura Śliwińskiego oraz przez reporterów największego ówczesnego polskiego dziennika – „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”.
Rozmowy te nigdy wcześniej nie były publikowane razem i w takiej formie, nie były też wznawiane w okresie powojennym. Ich ukazanie się to niezwykła gratka dla miłośników postaci Marszałka, pasjonatów historii, naukowców i historyków, którzy otrzymują możliwość zapoznania się z mało znanymi, a niezwykle ciekawymi wypowiedziami Piłsudskiego. W rozmowach z Baranowskim i Śliwińskim Marszałek opowiada m.in. o swoim życiu, dzieciństwie, młodości, polityce, Polsce i wielu innych interesujących kwestiach. Z kolei w wywiadach dla „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, udzielonych krótko po wydarzeniach przewrotu majowego, wyjaśnia m.in. motywy swojego wystąpienia, przedstawia stosunek do prezydenta Wojciechowskiego oraz opisuje przebieg walk. Wydawać by się mogło, że o Piłsudskim wiemy już wszystko, tymczasem ukazanie się tej książki to niezwykła okazja, by poznać postać Komendanta od mniej znanej strony.

Publikacja, która trafia do sprzedaży w 151. rocznicę urodzin Marszałka (5 grudnia 1867 r.), została bogato zilustrowana fotografiami z epoki. „Nieznane rozmowy Józefa Piłsudskiego” od dziś do kupienia na naszej stronie internetowej, a od 7 grudnia do nabycia we wszystkich księgarniach.

Nieznane rozmowy Józefa Piłsudskiego

Nieznane rozmowy Józefa Piłsudskiego

 

Sporo pisze się o Józefie Piłsudskim, ale rzadko oddaje się głos jemu samemu. W tej książce jest inaczej.
Tu Marszałek przemawia do nas wprost. Rozmów z nim spisano podczas jego życia nie za wiele, jeszcze rzadziej były publikowane w formie książkowej, trwałej – toteż nie są zbyt znane. A szkoda, gdyż Komendant bardzo dużo opowiadał w nich o sobie; o swoim życiu prywatnym, ale i swoich poglądach na Rzeczpospolitą oraz Europę.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.