Polskość jest przywilejem

Polskość jest przywilejem

Źródło: commons.wikimedia.org / Rząd 1918 Źródło: commons.wikimedia.org / Rząd 1918

„Słyszymy wciąż o próbach – bezskutecznie podejmowanych od 1989 roku – żeby budować jakiś alternatywny patriotyzm, inny od tego rzekomo złego patriotyzmu, jaki dziedziczymy po naszych przodkach, po tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę. Te wysiłki sprowadzają się w istocie do obcięcia pamięci tego, co było wcześniej, do życia wyłącznie chwilą bieżącą” – pisze profesor Andrzej  Nowak w antologii publicystyki patriotycznej pt. „Polskość jest przywilejem”.

Setna rocznica odzyskania niepodległości, której obchody rozpoczęliśmy różnymi uroczystościami w miastach, miasteczkach i gminach, uświadamia nam, że wzięliśmy sobie do serca cenę, jaką za naszą wolność zapłacili nasi przodkowie i osoby, o których nasza pamięć odżyła.

Doczekaliśmy czasów, w których pojęcie „niepodległość” stało się wręcz modne. W pewnej komercyjnej stacji radiowej jako nagrodę można wygrać biało-czerwoną flagę, młodzi ludzie noszą podkoszulki z polskimi symbolami z taką dumą, jak ich rówieśnicy przed laty amerykańskie gadżety zdobywane w latach 80. Nie tylko szarzy obywatele, lecz także specjaliści, producenci odzieży, a także media włączyli się do akcji zwanej „niepodległość”. Moda na historię i szacunek do niej dzięki okrąglej rocznicy odzyskania niepodległości przeżywa teraz renesans.

Najważniejsze jest jednak, abyśmy potrafili ten czas umiejętnie wykorzystać, wziąć do serca cenne myśli patriotów sprzed lat i wieków, aby ta nasza radość z wolnej Polski była w pełni świadoma i prawdziwa.

Nie bez powodu z wielką przyjemnością polecamy antologię publicystyki patriotycznej, w której politycy, pisarze, historycy, dziennikarze, księża profesorowie piszą o tym, co dla naszego narodu ważne i trudne. Antologia jest zbiorem wybranych artykułów z miesięcznika kulturalnego „Wpis”.
W książce poruszane są problemy z najważniejszych dziedzin życia. Tytuły rozdziałów mówią same za siebie: „Niech nas uczą wieki”, „Państwo i suwerenność”, „Dramaty kultury”, „Pułapki czwartej władzy” czy „Majątek narodu”. Antologia jest nie tylko doskonałą nauką historii Polski. Jest w niej miejsce również na dobry reportaż i… ekonomię. Gorąco polecamy.

Polskość jest przywilejem. Antologia publicystyki patriotycznej

Polskość jest przywilejem. Antologia publicystyki patriotycznej

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Krzysztof Szczerski, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Antoni Macierewicz, Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, Krzysztof Ożóg, Leszek Sosnowski, Krzysztof Szczerski, Janusz Szewczak w jednej książce!
A to jeszcze nie wszyscy autorzy wydawanego przez Białego Kruka miesięcznika kulturalnego "Wpis", którzy swym wybitnym piórem wzbogacają tę niezwykle patriotyczną publikację.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.