Informacje „na wagę złota”, czyli „Nieznane rozmowy Józefa Piłsudskiego”

Informacje „na wagę złota”, czyli „Nieznane rozmowy Józefa Piłsudskiego”

Piłsudski przy biurku podczas pracy w Belwederze. Zdjęcie z lat 30. XX w. Piłsudski przy biurku podczas pracy w Belwederze. Zdjęcie z lat 30. XX w.

To bezcenne źródło informacji o Marszałku – mówi profesor Andrzej Nowak o najnowszej książce wydawnictwa Biały Kruk „Nieznane rozmowy Józefa Piłsudskiego”.

Postać Józefa Piłsudskiego jest specyficzna także z tego powodu, że jako konspirator od wczesnych lat młodości Marszałek starał się zostawiać mało śladów procesów podejmowanych przez siebie decyzji tak ważnych dla milionów Polaków – zaznacza historyk.

To jedna z najważniejszych historycznych postaci XX wieku. W tym ubóstwie śladów każdy list, każda rozmowa, którą uda się odnaleźć, może rzucić nowe światło nie tylko na osobowość, psychikę i mentalność Marszałka, ale także na kluczowe wydarzenia związane z walką o niepodległość, walką o jej utrzymanie, a także na przemiany społeczne i polityczne Drugiej Rzeczpospolitej.

Marszałek Piłsudski na swoim ulubionym koniu – Kasztance. Fotografia wykonana w Sulejówku w 1924 r. Marszałek Piłsudski na swoim ulubionym koniu – Kasztance. Fotografia wykonana w Sulejówku w 1924 r. Józef Piłsudski, w odróżnieniu od polityków prowadzących swoje wspomnienia i dzienniki, dbał o dyskrecję i poufność informacji. Swoje myśli ujawniał jedynie w nielicznych wydaniach „Robotnika”. Każdy nowy materiał więc jest bezcenny. Wciąż będziemy czekać na nowe, nieujawniane wcześniej fakty. Z tych powodów, podsumowuje profesor Nowak, warto sięgnąć po najnowszą propozycję wydawnictwa Biały Kruk pt. „Nieznane rozmowy Józefa Piłsudskiego”.

Zawarte w tej książce słowa Marszałka pochodzą aż z trzech źródeł. Pierwszym są „Rozmowy z Piłsudskim” legionisty, publicysty i dyplomaty Władysława Baranowskiego, które ukazały się w 1938 roku, ale ani wtedy, ani potem nie przedarły się do masowej świadomości. Drugie źródło to rozmowy z początku lat 30., o które z myślą o monografii poprosił Artura Śliwińskiego sam Marszałek. Trzecim źródłem jest „Ilustrowany Kurier Codzienny”, który opublikował bardzo ważne opinie Piłsudskiego, sformułowane tuż po zamachu majowym. Wszystkie te wypowiedzi poszerzają naszą wiedzę o tej ważnej i niebanalnej postaci. Dzięki „Nieznanym rozmowom” bardziej wnikliwie poznajemy sylwetkę Marszałka. Nie jest to już postać wyłącznie z piedestału.

Nieznane rozmowy Józefa Piłsudskiego

Nieznane rozmowy Józefa Piłsudskiego

 

Sporo pisze się o Józefie Piłsudskim, ale rzadko oddaje się głos jemu samemu. W tej książce jest inaczej.
Tu Marszałek przemawia do nas wprost. Rozmów z nim spisano podczas jego życia nie za wiele, jeszcze rzadziej były publikowane w formie książkowej, trwałej – toteż nie są zbyt znane. A szkoda, gdyż Komendant bardzo dużo opowiadał w nich o sobie; o swoim życiu prywatnym, ale i swoich poglądach na Rzeczpospolitą oraz Europę.

 

 

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.