W dolinie Jezreel w Galilei ogrodnik wykopał pierścień z wizerunkiem św. Mikołaja.

W dolinie Jezreel w Galilei ogrodnik wykopał pierścień z wizerunkiem św. Mikołaja.

Fragment obrazu Fra Angelica, Święty Mikołaj. XV w. Public domain. Fragment obrazu Fra Angelica, Święty Mikołaj. XV w. Public domain.
Podczas pracy w ogrodzie w moszawie Ha-Jogew, w Izraelu, ogrodnik odkrył w ziemi wyjątkową biżuterię - stary pierścień z wygrawerowaną postacią. Po tym jak umieścił zdjęcie znaleziska na stronie facebooka, jego sąsiad Dr Drora Ben-Yosefa, dyrektor Centrum Edukacji Dolnej Galilei w Izraelu ds. Natury i Parków doradził mu, aby przekazał go do Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności.

Pierścień został zbadany przez Dr. Yanę Tchekhanovetz, badaczkę okresu bizantyńskiego. Tchekhanovetz pozytywnie oceniła znalezisko: „Ten wyjątkowy pierścień jest bardzo dobrze zachowany i wniesie dużo do nauki”. Pierścień jest wykonany z brązu. W centrum prostokątnego „oczka” widać uproszczoną postać mężczyzny z laską. Po wstępnych oględzinach naukowcy dopatrują się w nim św. Mikołaja, trzymającego pastorał biskupi – czyli atrybut z jakim ten święty jest od dawna przedstawiany w sztuce. Zabytek datuje się na okres XII -XV w.

Skąd wziął się pierścień ze św. Mikołajem w Dolinie Jezreel w Izraelu ?  Tchekhanovetz uważa, że mógł należeć do chrześcijańskiego pielgrzyma podróżującego przez Ziemię Świętą w okresie średniowiecza. We wschodnim świecie chrześcijańskim św. Mikołaj jest czczony od dawna, między innymi jako patron podróżnych. Z tego powodu jego obrazy były często zabierane w drogę przez żeglarzy i pielgrzymów. Święty Mikołaj znany był także ze swojej hojności i odwagi.

Archeolog Yotam Tepper, który specjalizuje się w dziedzinie rzymskich szlaków i dróg, nie jest zaskoczony, że pielgrzym, do którego należał pierścień, przechodził przez Ha-Jogew."Wiemy, że tędy prowadziła główna rzymska droga ze znajdującego się nieopodal rzymskiego obozu tzw. Legionu i musiała być również przez wieki używana przez chrześcijańskich pielgrzymów, którzy zmierzali w stronę Galilei, na górę Tabor, do Nazaretu i nad Jezioro Galilejskie” - wytłumaczył Tepper.

Źródło: Biblical Archaeology Society

Tajemnice Ziemi Świętej

Tajemnice Ziemi Świętej

Adam Bujak

Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.

 

 

  

                                                                                                                                                                            

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.