Słynna śpiewaczka Montserrat Caballé nie wstydziła się swojej wiary.

Słynna śpiewaczka Montserrat Caballé nie wstydziła się swojej wiary.

Źródło: commons.wikimedia.org Źródło: commons.wikimedia.org

Montserrat Caballé była nazywana ,, Zdumiewającą'' ze względu na swe niezwykłe możliwości głosowe.

6 października we wczesnych godzinach porannych świat muzyki poniósł niepowetowaną stratę – w barcelońskim szpitalu Świętego Pawła zmarła znakomita katalońska śpiewaczka operowa (sopran spinto, tj. liryczno-dramatyczny, jeden z najrzadziej występujących typów głosów) „La Superba”. Przebywała w szpitalu od połowy września w związku z problemami związanymi z woreczkiem żółciowym, dokładna przyczyna śmierci artystki nie została ujawniona na prośbę rodziny.

María de Montserrat Viviana Concepción Caballé i Folch urodziła się w 1933 r. w Barcelonie w niezbyt zamożnej rodzinie. Pierwszych lekcji muzyki udzielała jej matka; później Montserrat w wieku 11 lat dostała się do konserwatorium muzycznego przy barcelońskim teatrze operowym Liceu, którego gwiazdą miała później zostać. Zadebiutowała w 1955 r. jako Serpina w Służącej panią Giovanniego Battisty Pergolesiego w Teatro Principal w Walencji. Sukces w nowojorskiej Carnegie Hall 10 lat później, gdzie wystąpiła jako Lukrecja Borgia w operze Gaetano Donizettiego pod tym samym tytułem, znacznie przyspieszył jej karierę światową. Podczas 50 lat pracy scenicznej wystąpiła w ok. 90 rolach operowych; ostatni raz wystąpiła publicznie w sierpniu 2014 r. na Festiwalu Muzyki w Cambrils u boku córki, również sopranistki, Montserrat Martí. Do historii przeszedł również jej duet z wokalistą grupy Queen, Freddiem Mercurym.
W Polsce wystąpiła w 1993 r. w Zabrzu, na zaproszenie prof. Zbigniewa Religi.

Gwiazda scen operowych była również osobą głęboko wierzącą i wielką czcicielką Maryi, której imię nosiła. Co więcej - w sanktuarium w Montserrat zawarła w 1964 r. związek małżeński z tenorem Bernabé Martím – rozdzieliła ich dopiero jej śmierć.
Caballé nie wstydziła się swojej wiary i związanego z nią światopoglądu.
W 2009 r. podpisała się pod manifestem „Kobiety przeciwko aborcji” promowanym przez dziennikarki  Isabel San Sebastián, Cristinę López Schlichting oraz Isabel Durán. Wypowiedziała się również stanowczo przeciwko wyśmiewaniu wiary i osób wierzących: „Nikt nie ma prawa wyszydzać nas, wierzących ani tworzyć, na przykład, karykaturalnej wersji Jezusa. Oni to robią tylko po to, żeby wywołać kontrowersję (…) jeśli brak jest wzajemnego szacunku, dialog staje się bardzo trudny i natychmiast przeradza się w monolog, który nie słucha drugiej osoby. Potrzeba takiego dialogu, który przybliża [do siebie wzajemnie] umysły i uczucia i który pomaga zrozumieć drugiego. Niewierzący muszą zrozumieć, że my, wierzący, nosimy wiarę w swoim wnętrzu i że oni nie mają żadnego prawa, aby z niej szydzić, jak to wielokrotnie robią”.

Źródło: Religión en Libertad

 

Apostołowie Bożego Miłosierdzia

Apostołowie Bożego Miłosierdzia

Adam Bujak, kard. Stanisław Dziwisz, ks. Jan Machniak, Jolanta Sosnowska

OFICJALNA PUBLIKACJA, KTÓRA TOWARZYSZY ŚWIATOWYM DNIOM MŁODZIEŻY!
Wydarzenia z życia św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II ukazane w tej książce lepiej pomagają dostrzec Boży plan zarówno wobec tych dwojga wielkich Apostołów Bożego Miłosierdzia, jak i krzewienia na cały świat orędzia o miłosiernej Miłości Boga. Pan Jezus najpierw wybrał na powiernicę swej wielkiej tajemnicy prostą, słabo wykształconą, ale wybitnie pobożną dziewczynę o znakomitej pamięci.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.