Na Wawelu skończyły się ważne prace konserwatorskie w Krypcie Wazów

Na Wawelu skończyły się ważne prace konserwatorskie w Krypcie Wazów

Zamek Królewski na Wawelu Fot.: Adam Bujak Zamek Królewski na Wawelu Fot.: Adam Bujak

W krypcie Wazów konserwacji poddane zostały ściany oraz posadzki. W trakcie prac konserwatorzy, którzy zajmowali się konserwacją krypty Wazów odkryli pozostałości kaplicy pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, ufundowanej w połowie XIII w. przez biskupa Jana Prandotę. Natrafiono również na relikty polichromii, a także pozostałości murów zewnętrznych katedry istniejącej na przełomie X i XI.

– Znalezisko to jest bardzo ważne, ponieważ jest to jedyny ślad po kaplicy, która była jedną z najważniejszych w wawelskiej katedrze. To w niej pochowany został bp Jan Prandota – mówił Krzysztof Czyżewski z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zdaniem ks. Zdzisława Sochackiego, proboszcza katedry na Wawelu, odkrycie to ma duże znaczenie edukacyjne. – Dzięki prowadzonym badaniom możliwe jest poznanie historycznej prawdy dotyczącej powstania katedry – zaznaczył.

W trakcie prowadzonych prac zostały przeprowadzone badania mineralogiczne, petrograficzne kamieni oraz georadarowe. – Przy okazji przeprowadzono też badania przestrzeni pod posadzką. W tym miejscu wykonano badania endoskopowe i pobrano próbki gruntu oraz innych znajdujących się tam materiałów” – wyjaśniał konserwator dzieł sztuki Ignacy Jakubczyk.

Prace konserwatorskie przeprowadzone zostały także w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie znajduje się sarkofag z ciałem marszałka Józefa Piłsudskiego. Renowację przeszedł wystrój pomieszczenia, oczyszczone zostały ściany, wymieniono również instalację elektryczną, kamery, alarmy oraz zainstalowano nagłośnienie.

Obecnie trwają jeszcze prace przy konserwacji pięciu sarkofagów członków królewskiego rodu Wazów, które po renowacji zostaną umieszczone w tym miejscu. Odrestaurowany został również sarkofag króla Jana Kazimierza.

 

KAI, led / Kraków

Kraków nocą

Kraków nocą

Adam Bujak, Marcin Bujak

Tak Krakowa jeszcze nikt nie pokazywał. Miejsce romantyczne, tajemnicze, mistyczne. Wspaniałe zabytki w bajkowym świetle. Wielkie, historyczne wydarzenia w niezwykle barwnej scenerii. Urokliwe zaułki średniowiecznego miasta. Samotność mnichów i zakochanych. Zbiorowe świętowanie i cmentarna zaduma. Piękno na każdym kroku. Oto "Kraków nocą".

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.