Jak wykorzystać rusztowania do promocji? Oryginalny pomysł hiszpańskiego muzeum!
Madryckie muzeum Prado przygotowuje się do uroczystości związanych z dwusetną rocznicą udostępnienia go szerokiej publiczności. Królewskie Muzeum Malarstwa i Rzeźby, jak wówczas brzmiała jego nazwa, 19 listopada 1819 roku otwarło po raz pierwszy podwoje przed zwiedzającymi. Jego pierwszy katalog obejmował 311 pozycji, jakkolwiek zbiory liczyły już wówczas niemal pięciokrotnie więcej dzieł sztuki. Pochodziły one z kolekcji zapoczątkowanej pod auspicjami cesarza Karola V i wzbogacanej później przez jego następców, zarówno Habsburgów, jak i Burbonów, która stała się zaczątkiem obecnej kolekcji muzeum, zawierającej ok. 27 tys. dzieł. Wśród tych pierwszych eksponatów znajdowały się już obrazy, które do tej pory można podziwiać w Prado: Ogród rozkoszy ziemskich Boscha, Portret szlachcica z ręką na piersi El Greco (uznawany za wizerunek Miguela de Cervantesa), Zaśnięcie Matki Bożej Mantegni, Święta Rodzina ze św. Elżbietą i małym św. Janem Rafaela, Karol V po bitwie pod Mühlbergiem Tycjana, Obmywanie nóg Tintoretta, Autoportret Dürera, Trzy Gracje Rubensa, Panny dworskie Velazqueza czy Portret Karola V z rodziną Goi.
Okrągła rocznica zbiegła się jednak z koniecznością przeprowadzenia prac konserwatorskich; według raportu Instytutu Dziedzictwa Kulturowego Hiszpanii granitowe elementy fasady głównego wejścia do największego z kompleksu budynków wchodzących w skład muzeum (Edificio Villanueva) są spękane i uszkodzone, natomiast w przypadku siedziby biblioteki, archiwum i centrum dokumentacji, tzw. Casón del Buen Retiro, istnieje poważne ryzyko odrywania się fragmentów muru. Dyrekcja Prado wpadła jednak na pomysł, by w czasie trwania prac rozpiąć na używanych przez robotników rusztowaniach płachty brezentu, które posłużą jako olbrzymie bannery reklamujące jubileusz instytucji. Ich dokładny wygląd nie jest jeszcze ustalony, wiadomo jednak, że znajdą się na nich reprodukcje dzieł kluczowych dla historii malarstwa, które stanowią część kolekcji muzeum.
Źródło: abc.es, oficjalna strona Museo del Prado, AM
Światowe dziedzictwo. Polska na liście UNESCO
Monumentalne dzieło z 400 wysokiej jakości fotografiami znakomitego artysty Adama Bujaka. Ukazuje światowej klasy polskie zabytki i unikatowe relikty pierwotnej przyrody. Prezentuje polskie obiekty umieszczone na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Na zdjęciach zobaczymy m.in.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.