W dobie ogólnej cyfryzacji prototyp tradycjnych aparatów fotograficznych pobił rekord na aukcji osiągając wartość 2400000 Euro!
Fot. Pixabay
W ubiegłym tygodniu na wiedeńskiej WestLicht Kamera-Auktion wystawiono do licytacji aparat fotograficzny Leica- 0 nr seryjny 122. Cena wyjściowa 400 000 Euro została podbita sześciokrotnie i ostatecznie wyniosła 2.400.000 Euro. Jest to dzisiaj najcenniejszy aparat fotograficzny na świecie.
Leica-0 to prototyp małoobrazkowego aparatu cyfrowego. W 1923 roku, na dwa lata przed wprowadzeniem na rynek pierwszej Leiki, Ernst Leitz wyprodukował około 25 takich kamer testowych. Sprzedany na aukcji egzemplarz znajduje się w bardzo dobrym, pierwotnym stanie zachowania. Trafił do prywatnego kolekcjonera w Azji.
Marka Leica zdominowała ostatnio rynek aukcyjny. Inne aparaty tej firmy na wiedeńskiej aukcji osiągają wartość około 500 000 Euro.
Pierwszy aparat Leica skonstruował Oskar Barnack, dla firmy E. Leitz Optische Werke w Wetzlarze. Podobno, początkowo Barnack pracował nad testerem negatywów filmowych. Wymyślił więc aparat, który miał służyć do wykonywania zdjęć na małej próbce błony filmowej, zanim do nakręcenia filmu zużyto całą szpulę. Praca nad testerem miała zainspirować go do stworzenia małego aparatu fotograficznego, lekkiego i wykorzystującego 35 mm błonę filmową. Dalsze innowacje doprowadziły do powstania pierwszego aparatu małoobrazkowego na kliszę o rozmiarach 24x36mm.
Istnieje też opinia, że Barnack wcześniej myślał o stworzeniu nowego, lekkiego aparatu fotograficznego, ponieważ miał kłopoty ze zdrowiem, które utrudniały mu dźwiganie ciężkiego sprzętu z kasetami mieszczącymi błony fotograficzne o rozmiarach 13x18 cm.
Wraz z wprowadzeniem aparatów Leica - małych i lekkich w transporcie- rozpoczął się okres nowoczesnego reportażu fotograficznego.
Źródło: WestLicht Photographica Auction
PAKIET! "Historia Sportu w Polsce - tom 1" - dwa egzemplarze w cenie 99 zł!
Dzieje polskiego sportu to ważna część historii naszej Ojczyzny. Ta książka jest jedyną tak bogatą publikacją o tej tematyce na polskim rynku. Tysiące informacji zostało zebranych w jednym miejscu i ukazane w bardzo przejrzysty sposób. Treść pierwszego tomu sięga w głąb w XIX w., kiedy zaczęło funkcjonować nowoczesne pojęcie sportu.
"Historia sportu w Polsce” zawiera wiele zaskakujących wiadomości.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.