Niemcy sprowadzają swoje złoto. Do Frankfurtu wróciło już 50% kruszcu.

Niemcy sprowadzają swoje złoto. Do Frankfurtu wróciło już 50% kruszcu.

Ogólna rezerwa Niemiec to 3378 ton złota.    Fot.:Andrzej Barabasz/4.0 Międzynarodowe/Wikimedia Commons Ogólna rezerwa Niemiec to 3378 ton złota.                   Fot.:Andrzej Barabasz/4.0 Międzynarodowe/Wikimedia Commons Podczas tajnej, trwającej pięć lat operacji, Niemcy sprowadzili do kraju całe, zdeponowane w Paryżu złoto. Do kraju wróciło 374 ton złota, wartego 15 miliardów dolarów. W tym tygodniu niemiecki Bundesbank oficjalnie ogłosił, że całe zdeponowane we Francji złoto wróciło do Frankfurtu. Niemcy sprowadzili również 300 ton kruszcu przechowywanego w Nowym Jorku, gdzie pozostało jeszcze 1236 ton niemieckiego złota.

Niemcy są w posiadaniu imponującego zapasu w wysokości 140 miliardów dolarów w złocie. Ogólna rezerwa naszych zachodnich sąsiadów to 3378 ton złota, które jest przechowywane w postaci 270 tysięcy sztabek. Więcej złota mają tylko Stany Zjednoczone, oficjalne rezerwy tego kraju wynoszą 8133,5 ton. Kraje wciąż skupują złoto, powiększając swoje rezerwy i zabezpieczając państwowe interesy. Jest to ważne, gdyż w czasie wojny, lub załamania gospodarczego złoto jest walutą, która nie traci na wartości i zawsze można nim zapłacić.

Na przetransportowanie złota sąsiedzi zza Odry wydali około 9 milionów dolarów. Obecnie we Frankfurcie znajduje się 1710 ton złota, a więc połowa z całej posiadanej przez Niemcy rezerwy. 1236 ton wciąż pozostaje w Nowym Yorku, a 432 tony znajdują się w banku w Londynie.

Przyczyną rozlokowania sztabek złota w różnych bankach na całym świecie; w Paryżu, Londynie i Nowym Jorku, była zimna wojna. Niemcy z obawy przed napaścią Sowietów, którzy mogliby przechwycić złoto, wysłali je w bezpieczne miejsca. Ważne było, aby w krajach do których przewieziono sztabki, złoto w razie konieczności w łatwy sposób można było spieniężyć. Później przez wiele lat, w obawie przed kradzieżą podczas transportu, władze niemieckie wolały pozostawić złoto w zagranicznych sejfach bankowych.

Banksterzy. Kulisy globalnej zmowy

Banksterzy. Kulisy globalnej zmowy

Janusz Szewczak

Niezłomny wojownik o polski Skarb Narodowy, o dynamiczny rozwój gospodarczy Polski oraz uczciwe zasady funkcjonowania banków, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z ramienia PiS, a zarazem wybitny publicysta ekonomiczny - Janusz Szewczak - napisał książkę, która wstrząśnie wieloma Czytelnikami. Nie zdajemy sobie bowiem sprawy, jak niewielu ludzi trzyma świat w garści, jak niewyobrażalnych spekulacji dopuszczają się międzynarodowe korporacje.

 

W 2012 r. Niemcy wezwały do kontroli zdeponowanego za granicą złota. Obawiano się, że część kruszcu mogła zostać sprzedana lub pożyczona. Przeprowadzono testy podczas, których stwierdzono autentyczność złota i jego wagę. Jednak już rok później rozpoczęto odzyskiwanie złota.

Niemcy planowały, iż operacja przerzucenia kruszcu do Frankfurtu potrwa do 2020 roku, cały proces udało się jednak przeprowadzić dużo szybciej. Jednym z powodów decyzji Niemiec może być fakt, że strefa Unii Europejskiej boryka się z różnego rodzaju kryzysami wewnętrznymi, w tym z kryzysem walutowym, który w szczególny sposób odbił się na Grecji.

Centralny bank niemiecki sporządził specjalny dokument, który zawiera dokładną ilość złota, numer seryjny, numer stopu, masę brutto oraz dokładną lokalizację danej sztabki. Zawierający 2398 stron spis został podany do opinii publicznej.

Nie tylko Niemcy zajmują się w ostatnim czasie gromadzeniem złota. Rosja w kwietniu i maju bieżącego roku, zakupiła w sumie 27,9 ton kruszcu. W tym momencie w centralnym banku Federacji Rosyjskiej zdeponowane jest 1708 ton złota. Rosja znajduje się na szóstym miejscu, wśród państw o największych zasobach szlachetnego metalu. Przed Rosją znajdują się Chiny, które są podejrzewane o potajemny skup złota.

 

Źródło: quartz, newsmax, kf

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.