Na wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów przyjęty został projekt budżetu na rok 2019

Na wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów przyjęty został projekt budżetu na rok 2019

 Fot: flickr.com Fot: flickr.com

Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Teresa Czerwińska na wspólnej konferencji prasowej scharakteryzowali projekt tymi słowami: „Będzie wspierał wzrost gospodarczy, realizował solidarnościową politykę społeczną przy jednoczesnym utrzymywaniu stabilności finansów publicznych”.

Jak podano, dochody budżetu państwa w przyszłym roku mają wynieść około 386,9 mld zł, wydatki 415,4 mld zł, co oznacza, że deficyt budżetu państwa nie będzie wyższy niż 28,5 mld zł. To zaś oznacza, że deficyt sektora finansów publicznych pozostanie niższy niż 1,8% PKB (według metodologii UE).

W założeniach wydatków budżetowych kontynuowany będzie sztandarowy program „Rodzina 500 plus” (tu zabezpieczono po stronie wydatkowej budżetu ok. 25 mld zł). Przewidziane zostały środki na realizację programu „Dobry start” – ma wspierać finansowo rodziców na początku roku szkolnego – w wysokości 300 zł na każde dziecko w wieku szkolnym (ok. 1,6 mld zł).

Wprowadzona zostanie tzw. ustawa „mała firma – mały ZUS” (dotyczy przedsiębiorców o przychodach nieprzekraczających 30-krotności minimalnego wynagrodzenia rocznie), co spowodowało konieczność założenia zwiększenia wydatków.

Uległość czy niepodległość

Uległość czy niepodległość

Andrzej Nowak

Zbiór głębokich refleksji prof. Andrzeja Nowaka nad losem naszego narodu. Cieszący się ogromną popularnością i szacunkiem pisarz, wybitny patriota i uczony, wypowiada się o sensie walki Polaków o niepodległość – zarówno dawniej, jak i teraz. Wyjaśnia znaczenie i uwarunkowania powstań, poczynając od konfederacji barskiej, zasadność wojny z bolszewikami, września 1939, zrywu i czynu solidarnościowego z końca XX stulecia.

 

Podsumowując projekt w skrócie – przyjęto bardzo ostrożną wersję budżetu. Deficyt sektora finansów państwowych powinien być na poziomie niższym niż 1,8% PKB, zaś samo PKB wzrośnie w ujęciu realnym o 3,9%. Inflacja będzie się kształtować na poziomie 2,3% (czyli średni wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych), a co wyjątkowo cieszy – wpływy do kasy państwowej z VAT wzrosną aż o 7,3%.

Szczególny nacisk położony zostanie na uszczelnienie systemu podatkowego poprzez nowe działania m.in. wprowadzenie tzw. split payment (czyli podzielonej płatności podatku VAT), opodatkowanie akcyzą nowych produktów – płynów do e-papierosów oraz tzw. wyrobów nowatorskich.

Budżet jest dobry, realistyczny, ale także dosyć konserwatywny. Natomiast może się okazać słuszny, w momencie gdy światowa sytuacja ekonomiczna oraz polityczno-ekonomiczna staje się niepewna, tak w Europie, jak i na świecie.

Źródło: http://naszeblogi.pl/51527-rzad-przyjal-projekt-budzetu-na-2019-rok-i-jeszcze-w-tym

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.