Wspólny polsko-czeski projekt wodny może okazać się konkurencją dla Nord Stream 2!

Wspólny polsko-czeski projekt wodny może okazać się konkurencją dla Nord Stream 2!

W czasie spotkania prezydiów parlamentów Polski i Czech podkreślamy, że w Grupie Wyszehradzkiej nigdy nie doszło do konfliktu interesów. Fot.: Facebook@KuchcinskiMarek W czasie spotkania prezydiów parlamentów Polski i Czech podkreślamy, że w Grupie Wyszehradzkiej nigdy nie doszło do konfliktu interesów. Fot.: Facebook@KuchcinskiMarek

 Wspólne posiedzenie przedstawicieli prezydiów Sejmu i czeskiej Izby Poselskiej w Juracie stało się okazją, by poruszyć tematy tj. współpraca parlamentarna, polska żywność na czeskim rynku, rozwój komunikacji drogowej, kolejowej, wodnej i lotniczej czy współpraca regionalna w kontekście Unii Europejskiej i Grupy Wyszehradzkiej.

— Nasze kontakty parlamentarne są jednym z filarów kreowania polityki zagranicznej, zwłaszcza w warunkach integracji europejskiej, nie tylko w relacjach dwustronnych, ale również w strukturach multilateralnych, zwłaszcza w formacie Grupy Wyszehradzkiej. Nadszedł czas na zasadnicze wzmocnienie roli parlamentów państw członkowskich w systemie politycznym Unii Europejskiej – zaznaczył marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Marszałek podkreślił, że współpraca w dziedzinie transportu wykracza poza wymiar bilateralny i staje się czynnikiem o znaczeniu strategicznym dla rozszerzającej się współpracy regionalnej. Zwrócił także uwagę na rozwój współpracy w dziedzinie nowoczesnych połączeń drogowych i kolejowych. Przypomniał, że oba nasze państwa sukcesywnie budują korytarze: S3-D11, który zapewni najszybsze połączenie Republiki Czeskiej z portami Bałtyku oraz A1-D1, które już zapewnia płynny przepływ ludzi i towarów przez Bramę Morawską.

W kwestii połączeń kolejowych kręgosłupem jest linia E65 łącząca Katowice z Ostravą, w ramach Korytarza Sieci Bazowej TEN-T „Bałtyk-Adriatyk”. Marszałek podniósł konieczność ścisłej koordynacji działań, szczególnie ważnych w kontekście przyspieszających prac studyjnych nad projektem Kolei Dużych Prędkości (KDP), który połączy transportowo państwa Grupy Wyszehradzkiej w stopniu nienotowanym w dotychczasowej historii naszego regionu Europy. Wyraził również poparcie dla rewitalizacji dróg wodnych, jak kanał Odra-Łaba-Dunaj, kwestia ta zyskuje bowiem nowy wymiar w kontekście rozwoju i wykorzystania terminalu LNG w Świnoujściu oraz budowy Nord Stream 2.

Rozmówcy zwrócili także uwagę na czarny PR polskiej żywności w Republice Czeskiej, podkreślając, że konkurencyjność powinna być budowana na zasadzie pozytywnej kampanii własnych produktów, a nie dyskwalifikowania obcych, w tym wypadku polskich.

Spotkanie w Juracie było kolejnym spotkaniem marszałka Sejmu z przewodniczącym czeskiej Izby Poselskiej Vondráčkiem. Poprzednie odbyły się w ramach V4, w PE, na Szczycie Parlamentów Europy Środkowej i Wschodniej, w formacie bilateralnym, oficjalnej wizyty w 2017 r. w Pradze, przed rozpoczęciem wiosennej Sesji ZP NATO w Warszawie w maju tego roku. Szefowie parlamentów podkreślali brak konfliktów interesów w Grupie Wyszehradzkiej i wzrastającą siłę wspólnego głosu w Europie, przekładającego się na korzystny dla nas kierunek prac.

Posiedzeniu przewodniczył marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz przewodniczący Izby Poselskiej Republiki Czeskiej Radek Vondráček. Ze strony polskiej w obradach uczestniczyli wicemarszałkowie: Barbara Dolniak, Małgorzata Kidawa-Błońska, Beata Mazurek, Ryszard Terlecki i Stanisław Tyszka.

Historia i Polityka

Historia i Polityka

Andrzej Nowak

Historia im dłużej trwa, tym bardziej staje się potężna bronią w rękach… nie, nie historyków. W rękach polityków. Staje się narzędziem walki często grabieżczej, często obronnej. Jest elementem tzw. wojny hybrydowej. Tak więc ten kraj, który nie prowadzi własnej, gruntownie przemyślanej polityki historycznej, ten dużo łatwiej popada w uzależnienia od innych.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.