Czesi nie przyjmą euro: "To nie w naszym interesie narodowym".
Do tej pory 19 z 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej przystąpiło i obecnie należy do strefy euro. Czesi nie mają euro i najprawdopodobniej to się nie zmieni, bowiem, nie w ich interesie narodowym leży, aby zrezygnować z ich rodzimej waluty – czeskich koron. "To nie w naszym interesie narodowym", powiedział premier Republiki Czeskiej, Andrei Babis na temat decyzji rządu odnośnie przystąpienia do strefy euro. Według niego jest to słuszna decyzja m. in. dlatego, ponieważ państwo, które dysponuje własną walutą, nie martwi się wahaniem kursów walut, co chroni przed kryzysem gospodarczym, nieuchronnym przy wspólnej walucie krajów Unii Europejskiej. „Może jest to w interesie mojej dawny firmy, ale obecnie, będąc politykiem, zależy mi przede wszystkim na interesach mojego kraju, a nie na wspieraniu dawnych firm”, powiedział premier.
Według badań Polacy na wzór swoich sąsiadów Czechów, również chcą pozostać przy swojej walucie, co m.in. zwiększa wiarygodność makroekonomiczną Polski na arenie międzynarodowej, sprawia, że Polska może prowadzić niezależną politykę monetarną, chroni również przed presją na wzrost cen (czyli chroni przed tzw. zaokrągleniem cen „w górę”). Mając złotego, ceny produktów i usług są niższe, niż, gdybyśmy mieli euro. Ponadto przy złotym jest łatwiej spłacać odsetki. Polska waluta zapewnia naszej ojczyźnie względne bezpieczeństwo, a przecież nie chcielibyśmy podzielić losu Grecji…
Źródło: Die Presse, BT
Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy
Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie szefa gabinetu prezydenta.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.