Chiny nie zwalniają tempa. Wzrost gospodarczy na poziomie 6,9% w drugim kwartale.

Chiny nie zwalniają tempa. Wzrost gospodarczy na poziomie 6,9% w drugim kwartale.

Rozpędzona gospodarka Chin odnotowała dynamiczny wzrost PKB w dwóch kolejnych kwatrałach br..  Fot.: Kentaro Iemoto/ Wikimedia Commons Rozpędzona gospodarka Chin odnotowała dynamiczny wzrost PKB w dwóch kolejnych kwatrałach br.. Fot.: Kentaro Iemoto/ Wikimedia Commons Gospodarka Chin ma się wspaniale. Wzrost PKB za drugi kwartał w stosunku do roku poprzedniego osiągnął 6,9%. To nieco wyżej niż prognozowano, bowiem analitycy spodziewali się wzrostu o 6,8%. Tempo wzrostu gospodarczego jest takie samo, jak w roku poprzednim w tych samych miesiącach, co świadczy o dużej stabilizacji chińskiego rynku.

Wysokie PKB wskazuje na sporą odporność gospodarki Państwa Środka na zabiegi Pekinu, który usiłuje zapobiec narastaniu baniek spekulacyjnych na rynku mieszkaniowym. Analitycy twierdzili, że działania rządu zmierzające do hamowania samonapędzającego się wzrostu cen nieruchomości na chińskim rynku, doprowadzą raczej do spowolnienia ogólnego wzrostu gospodarczego. Tymczasem dane za ostatni kwartał są nawet lepsze niż zakładano. Także inwestycje na rynku nieruchomości, wzrosły aż o 8,5%.

Część analityków jest zdania, że również wprowadzenie ściślejszych przepisów w kwestii udzielania pożyczek przez banki, nie zaszkodzi dalszemu rozwojowi chińskiej gospodarki.

Banksterzy. Kulisy globalnej zmowy

Banksterzy. Kulisy globalnej zmowy

Janusz Szewczak

Niezłomny wojownik o polski Skarb Narodowy, o dynamiczny rozwój gospodarczy Polski oraz uczciwe zasady funkcjonowania banków, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z ramienia PiS, a zarazem wybitny publicysta ekonomiczny - Janusz Szewczak - napisał książkę, która wstrząśnie wieloma Czytelnikami. Nie zdajemy sobie bowiem sprawy, jak niewielu ludzi trzyma świat w garści, jak niewyobrażalnych spekulacji dopuszczają się międzynarodowe korporacje.



Do wzrostu PKB przyczynił się sukces w produkcji przemysłowej i detalicznej. Jeżeli chodzi o gospodarkę przemysłową, w czerwcu odnotowano rekordowy wzrost produkcji o 7,6%. Jest to znacznie powyżej spodziewanego 6,5%. Zaś sprzedaż detaliczna wzrosła w drugim kwartale do 10,8%, w porównaniu z czerwcem 2016 roku. Wysoki wzrost sprzedaży, był częściowo spowodowany silniejszym eksportem. Dotyczy to szczególnie wzrostu handlu stalą, który stanowi punkt sporu między Państwem Środka, a Stanami Zjednoczonymi.

Znaczny wzrost gospodarczy jest dobrą nowiną dla chińskiego rządu. Prezydent Xi Jingping liczy, na poparcie Komunistycznej Partii Chin dla planowanych długotrwałych reform, które zdaniem analityków będą miały bolesny przebieg. Stabilna i silna gospodarka, może ułatwić wdrożenie koniecznych zmian. Xi chce przeprowadzić restrukturyzację ogromnego zadłużenia, z którym od lat boryka się Państwo Środka.  

Ogromny wzrost gospodarczy i stabilizacja sprawia, że Chiny stają się coraz bardziej liczącą się potęgą gospodarczą na arenie międzynarodowej.

 

 

Źródło: reuters, bbc, kf

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.