Prof. Andrzej Nowak: Maria Dzielska była wspaniałą, życzliwą osobą i wyjątkowym przykładem cnoty, w Polsce często przez kobiety reprezentowanej: była mężna.

Prof. Andrzej Nowak: Maria Dzielska była wspaniałą, życzliwą osobą i wyjątkowym przykładem cnoty, w Polsce często przez kobiety reprezentowanej: była mężna.

Zmarła profesor Maria Dzielska. Tak nagle, tragicznie odeszła.

Miałem zaszczyt Ją poznać 40 lat temu, na niezapomnianym proseminarium z historii starożytnej na UJ. Z jakąż pasją, swadą, humorem potrafiła nas, studentów, wprowadzać ówczesna, młoda Pani Doktor, w świat Aleksandra Macedońskiego, w czasy starożytnego Rzymu.... Jej monografia o Hypatii stała się najczęściej chyba tłumaczoną książką polskiego historyka na języki obce (z chińskim włącznie).

Odkąd pamiętam, Profesor Dzielska zaangażowana była w sprawy obywatelskie. Najpierw obok Męża, Mirosława, przedwcześnie zmarłego twórcy liberalnego nurtu opozycji antykomunistycznej lat 1970-ych. Potem towarzyszyła swoim autorytetem pracy nad odbudową Rzeczpospolitej przez prof. Lecha Kaczyńskiego (była członkiem komitetu poparcia jego kandydatury na prezydenta RP w 2005 roku), a wreszcie - nieugięcie wspierała Jarosława Kaczyńskiego w kolejnych etapach tej pracy.

Nie zważała na związane z tym wyborem szyderstwo i ataki ze strony dużej części tzw. środowiska akademickiego. Była ponad to.

Sławiła często cnotę andrei - męstwa. Była wspaniałą, życzliwą osobą, dumną także ze swego kresowego pochodzenia, ale była przede wszystkim wyjątkowym przykładem tej właśnie cnoty, w Polsce często przez kobiety reprezentowanej: była mężna.

Ogromnie będzie mi brakowało: Jej mądrego uśmiechu, żartu, dobrej rady, Jej intelektualnego wzoru.

 

Prof. Andrzej Nowak

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.