Rząd Chin śledzi i inwigiluje obywateli! Nowoczesna technologia ma uniemożliwić popełnianie przestępstw.

Rząd Chin śledzi i inwigiluje obywateli! Nowoczesna technologia ma uniemożliwić popełnianie przestępstw.

Podgladanie co robią obywatele ma przyczynić się do zniwelowania przestępstw w kraju.  Fot.: MC2 Brian Read Castillo/ U.S. federal government/Wikimedia Commons. Podglądanie tego co robią obywatele ma przyczynić się do zniwelowania przestępstw w kraju. Fot.: MC2 Brian Read Castillo/ U.S. federal government/Wikimedia Commons. Chińskie władze chętnie korzystają z najnowszych osiągnięć techniki aby usprawnić działanie państwa. W ramach rozwoju metod związanych ze sztuczną inteligencją (AI-artificial intelligence), tzw. systemów uczących się, wdrażane na użytek publiczny są m. in. technologie rozpoznawania twarzy oraz analizy predykcyjnej. Władze mają nadzieję na stworzenie skutecznego aparatu kontroli praworządności, dzięki któremu lokalne siły porządkowe zostaną powiadomione o osobach stanowiących potencjalne zagrożenie, zanim zdecydują się one na popełnienie przestępstwa. Selekcji dokonywać mają wyspecjalizowane algorytmy na podstawie analizy zachowania obserwowanej jednostki oraz wszelkich dostępnych na jej temat informacji. Wprowadzane rozwiązanie już zostało okrzyknięte współczesnym „raportem mniejszości”, w nawiązaniu do popularnego filmu fantastycznego Stevena Spielberga. Film kreślił wizję niedalekiej przyszłości, w której ludzkość dysponowała systemem umożliwiającym przewidywanie przyszłych zbrodni zanim zostały one popełnione.

Cloud Walk, spółka z siedzibą w Guangzhou, dostarcza oprogramowania na potrzeby przedsięwzięcia. W szczególności skupia się na technologii rozpoznawania twarzy oraz mechanizmie śledzącym odwiedzane przez jednostki miejsca, na podstawie których obserwowanemu obywatelowi nadawany jest stopień zagrożenia. Jak wyjaśnia jeden z przedstawicieli firmy, osoby często odwiedzające sklepy z bronią czy węzły transportowe zostaną przez system zgłoszone jako „potencjalnie niebezpieczne”. „Oczywiście jeżeli ktoś kupi nóż kuchenny w sklepie nic mu nie grozi. Jednak jeśli taka osoba kupi także worek, a później młotek, staje się ona podejrzanym”. Oprogramowanie Cloud Walk jest zintegrowane z policyjnymi bazami danych już w ponad pięćdziesięciu miastach i prowincjach.

Wśród technik stosowanych do wczesnego wykrywania przestępstw znajduje się także „osobista re-identyfikacja”, polegająca na rozpoznawaniu tej samej osoby w różnych miejscach, niezależnie od ubioru czy używanego zakrycia twarzy. „Dzięki temu możemy typować podejrzane osoby przechadzające się tam i z powrotem na tym samym obszarze. Możliwe jest także odtworzenie wcześniejszych punktów pobytu oraz trasy, jaką dana osoba przebyła”, wyjaśnia profesor Leng Biao zajmujący się tym zagadnieniem.

Uległość czy niepodległość

Uległość czy niepodległość

Andrzej Nowak

Zbiór głębokich refleksji prof. Andrzeja Nowaka nad losem naszego narodu. Cieszący się ogromną popularnością i szacunkiem pisarz, wybitny patriota i uczony, wypowiada się o sensie walki Polaków o niepodległość – zarówno dawniej, jak i teraz. Wyjaśnia znaczenie i uwarunkowania powstań, poczynając od konfederacji barskiej, zasadność wojny z bolszewikami, września 1939, zrywu i czynu solidarnościowego z końca XX stulecia.

 

Państwo Środka to idealne miejsce do stosowania i testowania zaawansowanych technologii, głównie dzięki dominującej pozycji ośrodków władzy. Ponadto rząd dysponuje ogromnymi zbiorami danych na temat obywateli, a porządku strzeże ponad 176 milionów kamer. Dzięki temu możliwe jest bardzo efektywne dopracowywanie tego typu rozwiązań.

Ambitne plany Pekinu dotyczące implementacji nowych technologii wpisują się w ogłoszony niedawno plan rozwoju sektora sztucznej inteligencji. Rząd zamierza wynieść Chiny do roli globalnego lidera w kwestii rozwoju AI do roku 2030. W Państwie Środka funkcjonują już podobne systemy, monitorujące uczniów w szkołach aby eliminować oszustów, czy wychwytujące obywateli dopuszczających się wykroczeń, jak przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonych miejscach. Podjęte przez Pekin kroki nie są zatem zaskoczeniem. Wiceminister nauki i techniki Li Meng w wywiadzie dla Financial Times zachwala nową inicjatywę. „Jeżeli właściwie i mądrze użyjemy systemów opartych na zaawansowanych technologiach, możemy zawczasu dowiedzieć się kto jest terrorystą lub kto zamierza zrobić coś złego”.

Kwestią sporną wśród komentatorów w kontekście coraz głębszej ingerencji oraz integracji najnowszych osiągnięć techniki w codziennym życiu jest prawo jednostki do zachowania anonimowości, jak również obawa przed nadużywaniem władzy przez rządzących. Niezależnie od intencji twórców, wydaje się, że opisany przez Georga Orwella w powieści Rok 1984 „wielki brat” zbliża się równie wielki krokami.

 

Źródło: futurism, kś

Komentarze (1)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Tuskożer

    ...szczególnie, kiedy Chińczycy zatrudnią do tego Murzynów. :)

  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.