Nowe badania o psychice psów: wiedzą, kiedy im czegoś brakuje i są świadome własnych myśli
Badanie wykazało, że mają świadomość tego, czy posiadają potrzebne informacje, czy nie.
Niedawne badania naukowe wykazały, iż psy są w stanie rozumieć ludzi, a także dopasowywać swoje zachowanie do obserwowanych emocji i nastroju opiekunów. Jest to możliwe dzięki mechanizmom neuronowym kontrolującym przetwarzanie informacji, co oznacza, że inteligencja psów znajduje się na tym samym poziomie co u szopów praczy czy lwów.
Można jednak przypuszczać, że te sympatyczne czworonogi stać na jeszcze więcej – jak wynika z artykułu opublikowanego w tym miesiącu na łamach specjalistycznego czasopisma „Learning & Behavior”. Według niego psy, jeśli nie posiadają wystarczającej ilości informacji do rozwiązania jakiegoś problemu, są – podobnie jak naczelne – świadome tego faktu i zaczynają szukać tego, czego im brakuje.
Autorzy artykułu, specjaliści w zakresie neurologii kognitywnej oraz psychologii porównawczej z laboratorium Dog Studies niemieckiego Instytutu Maxa Plancka, zapewniają, że psy są zdolne nauczyć się strategii, które wymagają samoświadomości, oraz regulowania stosowanych procesów poznawczych.
Badacze poddali grupę psów eksperymentom, w których miały one odnaleźć ukrytą nagrodę – zabawkę lub smakołyk. Dzięki temu zaobserwowali, że zwierzęta częściej poszukiwały dodatkowych informacji, jeśli nie widziały, gdzie ukryto nagrodę. Według jednej z współautorek artykułu, Julii Belger, może to sugerować, że psy „wiedzą, o czym wiedzą. a o czym nie”.
W przypadku ludzi i szympansów, kiedy nie dysponują ilością informacji wystarczającą do zaspokojenia swoich potrzeb, wysilają umysł, aby je zdobyć. Wykracza to poza zachowania rutynowe i instynktowne, ponieważ wychodzi poza wcześniejsze doświadczenia i zakłada podjęcie ryzyka.
Według badaczy pokazuje to u psów zdolności poznawcze, które pozwalają danej istocie rozumieć, być świadomym własnych przemyśleń oraz być w stanie odgadnąć zdolność innych do myślenia i oceny rzeczywistości. To w końcu pozwala ludziom i wielkim małpom – i wynikałoby z tego, że także psom przewidywać wydarzenia, co jest kluczowe, na przykład, w procesie uczenia się.
Udowodnione jest także, iż ludzie i wielkie małpy wzmagają poszukiwania, kiedy nie odnajdują szukanej rzeczy, tym bardziej, jeśli jest ona w jakiś sposób dla nich wartościowa. Obserwacje wykazały podobne zachowanie także u badanych psów.
Można zatem stwierdzić, iż zachowanie psów i ludzi w podobnej sytuacji nie różni się… poza jednym aspektem. Podczas gdy ludzie podczas szukania opierają się przede wszystkim na swoim wzroku, psy polegają zasadniczo na zmyśle węchu. Nie bez przyczyny – psi nos posiada pomiędzy 125 a 220 mln komórek węchowych – 50 razy więcej niż ludzki.
Źródło: La Vanguardia, AM
Życie każdemu drogie
Halina Birenbaum urodziła się w Warszawie. Jest pisarką, poetką i tłumaczką. Mimo strasznych przeżyć (jako dziecko przeżyła warszawskie getto, w obozie na Majdanku spędziła noc w komorze gazowej, później była więźniarką Auschwitz-Birkenau i Neustadt-Glewe), zachowała niezwykłą pogodę ducha. Przeżycia z lat wojny i zagłady uwrażliwiły ją szczególnie na cierpienia zadawane słabym i bezradnym zwierzętom, którym nie szczędzi pomocy i miłości.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.