Tajemnice najbardziej odległej wyspy na świecie

Tajemnice najbardziej odległej wyspy na świecie

Wyspa Bouvet Fot. NASA Wyspa Bouvet Fot. NASA

Wyspa Bouvet to mała wulkanicznej skała na południowym Atlantyku.

Terytorium sub-Antarktyczne dzieli wiele tysięcy kilometrów od cywilizacji. Jego wysokie klify i czapa lodowa sprawiają, że niewielu ludzi kiedykolwiek postawiło na nim stopę.

Żeglarze nazywają Bouvet najdalszą wyspą świata; pisarze i twórcy filmów science fiction wciąż wykorzystują obraz wyspy w swoich fabułach.

Mimo odległości, ta samotna wyspa budzi coraz większe zainteresowanie naukowców. Dla nich wyspa jest imponującym, pięknym , przerażającym a zarazem trudnym miejscem do pracy.

Bouvet znajduje się w wyjątkowej sytuacji dzięki temu, że leży w pasie zachodnich wybrzeży kontynentu, a tam bardzo ważną rolę spełniają wiatry. Od nich zależą zmiany pogody na kontynencie.

One wyciągając ciepłe wody z głębin, które potem trafiają pod przybrzeżne lodowce i topią je. Proces ten przyczynia się do globalnego wzrostu poziomu morza.

- Z najnowszych obserwacji wynika, że ​​wiatry te przybierają na sile. Zapisy te dotyczą 30 lub 40 lat- mówi Liz Thomas z British Antarctic Survey.

Dr Thomas i jego współpracownicy niedawno dotarli na wyspę helikopterem.

Naukowcy badali okrzemki -maleńkie algi żyjące na powierzchni oceanu. Właśnie te algi są ubijane w morską mgiełkę. Im bardziej wietrznie, tym bardziej skoncentrowana będzie ich obecność w warstwach śniegu osiadłych na Bouvet. Według Thomasa Bouvet to jedyne miejsce, w którym można uzyskać te dane.

Grupa naukowców pod kierunkiem dr Thomasa chce także dowiedzieć się, jak dalece coroczny lód morski rozprzestrzenia się z Antarktydy.

14-metrowy segment lodu badany przez naukowców rejestruje jedynie warunki wiatru i lodu morskiego do 2001 roku. Dr Thomas jest przekonany, że jeśli naukowcom uda się powrócić na wyspę, być może znajdą miejsce do wiercenia o znacznie głębszej historii która pokaże kilkaset, jeśli nie tysiące lat zmienności klimatu.

Źródło bbc

 

Polska Wschodnia

Polska Wschodnia

Adam Bujak

Kiedyś były to terytoria środkowej i środkowo-zachodniej Rzeczypospolitej, dziś jest to Polska Wschodnia. Ziemia gospodarna, piękna, o urozmaiconym krajobrazie, przesiąknięta bogatą tradycją patriotyczną. Tereny te od czasów zaborów były jednak systematycznie degradowane przez okupantów, stąd przylgnęła do nich nazwa Polska B. Dziś to już na szczęście historia, gdyż ziemie te odradzają się zarówno jeśli chodzi o gospodarkę, jak i tradycje.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.