Polscy studenci zwycięzcami prestiżowego konkursu Valeo Innovation Challenge 2017!
Julia Górecka i Maciej Zawierucha zwycięzcy kategorii nowe pomysły na wykorzystanie samochodów w konkursie Valeo Innovation Challenge 2017. Fot.: valeoinnovationchallenge.valeo.com Czwarta edycja, odbywającego się w Paryżu, międzynarodowego konkursu Valeo Innovation Challenge 2017, zakończyła się niesamowitym sukcesem dla studentów z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz studentów z Uniwersytetu w San Luis Potosí w Meksyku.
Do tegorocznego konkursu zgłosiło aż 1 628 zespołów studenckich z 80 krajów świata, w ścisłym finale znalazło się zaledwie siedem z nich. Konkurs był rozstrzygany przez znakomite jury, któremu przewodził Jacques Aschenbroich, prezes i dyrektor generalny Valeo. Ogłoszenie wyników nastąpiło 27 października 2017 roku.
Drużyna CLEY z Meksyku zdobyła najwyższą nagrodę w kategorii: innowacje technologiczne. Nagroda w wysokości 100 000 euro została przyznana za uruchamiający się podczas faz hamowania pojazdu system wytwarzania wodoru, który dzięki połączeniu z benzyną może zwiększyć efektywność spalania silnika. Zespół oprócz nagrody otrzymał propozycję dołączenie do start-upowego akceleratora, którego partnerem jest Valeo, w celu rozwinięcia koncepcji.
Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie ojczyzny 2010-15
„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej.” Kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia Książka ta jest wyrazem sprzeciwu wobec triumfujących od kilku lat treści i tonu antypolskiej oraz antychrześcijańskiej propagandy.
Z kolei polski, dwuosobowy zespół FUTUCITY, który tworzyli Julia Górecka i Maciej Zawierucha, zwyciężył w kategorii: nowe pomysły na wykorzystanie samochodów. Nagrodą w tej kategorii również było 100 000 euro. Studenci z krakowskiego ASP zaprojektowali autonomiczny pojazd, służący równocześnie jako środek transportu, samochód dostawczy i kapsuła sypialna. Dzięki realizacji tego projektu, miejsca parkingowe mogłyby przekształcać się w komfortowe miejsca noclegowe.
Drugą nagrodę otrzymał zespół SPMIP (Smart People Making It Possible) również z Polski! W jego skład weszli studenci z Politechniki Warszawskiej; Krystian Rosłon, Maksymilian Krajewski i Mateusz Zaborski. Drugim zespołem był Ours Mobility z francuskiej uczelni EDHEC Business School. Te zespoły również otrzymały nagrody w kategoriach: nowe pomysły na wykorzystanie samochodów oraz innowacja technologiczna. Drużyna z Polski przedstawiła innowacyjny system wykrywający i komunikujący prowadzącego o wystąpieniu niewidocznego gołym okiem oblodzenia nawierzchni. Z kolei Francuzi zaproponowali aplikację, która pomaga znaleźć najlepsze miejsce do parkowania i ładowania samochodów.
Fakt, że w ścisłej czołówce zwycięzców międzynarodowego konkursu znalazły się, aż dwa zespoły z Polski, które pokonały ponad 1,5 tysiąca innych drużyn, jest niezwykle budujący i niesie nadzieję na kolejne sukcesy polskich studentów, naukowców i inżynierów.
Źródło: valeo, automotivesuppliers, kf
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.