Kenia dosłownie pęka – kilkunastokilometrowa szczelina podzieliła wschodnią Afrykę!

Kenia dosłownie pęka – kilkunastokilometrowa szczelina podzieliła wschodnią Afrykę!

W Kenii powstała gigantyczna szczelina w ziemi, długa na kilkanaście kilometrów. Fot.: Pinterest W Kenii powstała gigantyczna szczelina w ziemi, długa na kilkanaście kilometrów. Fot.: Pinterest

Dziura, która nadal rośnie, spowodowała zawalenie się części autostrady Nairobi-Narok i towarzyszyła jej duża aktywność sejsmiczna (trzęsienia ziemi) na tym obszarze.

Pomimo tego, że Ziemia jest planetą, która ciągle się zmienia, niektóre jej zmiany mogą być dla nas prawie niezauważalne. Dobrym tego przykładem jest ruch płyt tektonicznych. Od czasu do czasu dzieje się jednak coś wstrząsającego i powracają wtedy pytania o to, czy Afryka rzeczywiście rozpadnie się na dwa osobne kontynenty.

Litosfera (zewnętrzna sztywna powłoka skalna) Ziemi składa się z kilkunastu płyt tektonicznych.
Płyty te nie są statyczne - poruszają się względem siebie ze zmienną prędkością, ślizgając się ponad lepką astenosferą (warstwa Ziemi tuż ponad wspomnianą litosferą).

Do końca nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób powstaje ruch płyt tektonicznych, ale najprawdopodobniej dzieje się to z powodu tzw. prądów konwekcyjnych astenosfery i sił generowanych między płytami.

Siły generowane między płytami nie tylko powodują przesuwanie się płyt, ale mogą również powodować pękanie płyt, tworzenie szczelin i powstawanie nowych granic płyt tektonicznych. Przykładem tego jest ostatni przypadek w Kenii. Ponadto Wschodnioafrykańska Dolina Szczeliny dzieli Afrykę na dwie nierówne płyty – somalijską i nubijską.

Po tym, jak w Kenii w sposób nagły pojawiła się duża szczelina, stało się oczywiste, że w tamtejszym rejonie istnieje duża aktywność płyt tektonicznych. Litosfera poddana poziomej sile rozciągającej, staje się cieńsza, tak długo, aż z czasem powstaje wielka szczelina, czyli po prosty wyrwa w ziemi. Temu procesowi towarzyszy wulkanizm i aktywność sejsmiczna.

Polska. Panoramy

Polska. Panoramy

Adam Bujak, Andrzej Nowak

Takie książki wydawane są bardzo rzadko i stanowią niespotykany rarytas na półkach domowych bibliotek. "Polska. Panoramy" to monumentalny album, który prezentuje najpiękniejsze polskie krajobrazy. Majestat Giewontu, dostojność Wawelu, zamki, pałace, malownicze pola jakby wyjęte z mickiewiczowskich opisów przyrody, wzburzony Bałtyk, leniwe polskie rzeki - nasza Ojczyzna ujęta w dziesiątkach zdjęć panoramicznych.



Szczeliny w Kenii są dopiero początkowym etapem. Ostatecznie może dojść do powstania nowego basenu oceanicznego. Nie jest to wcale scenariusz abstrakcyjny. Przykładem na Ziemi, gdzie doszło do powstania nowego oceanu, jest Ocean Atlantycki. Powstał on w wyniku rozpadu Ameryki Południowej i Afryki (ok. 138 mln lat temu) i jak można zauważyć linie brzegowe tych kontynentów pasują do siebie jak kawałki tej samej układanki.

Niemniej Wschodnioafrykańska Dolina Szczeliny jest wyjątkowa, ponieważ wzdłuż jej długości można obserwować różne etapy rozsuwania się płyt tektonicznych (różne etapy ryftu). Naukowcy przewidują, że przez okres kilkudziesięciu milionów lat dno morskie rozprzestrzeni się na całej długości szczeliny, która z czasem jeszcze bardziej się powiększy. Według prognoz ocean częściowo zaleje kontynent afrykański, natomiast na Oceanie Indyjskim pojawi się duża wyspa złożona z fragmentu Etiopii i Somalii, w tym Rogu Afryki.


Źródło: CNN, BT

Komentarze (2)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Hanys

    Znaki. Ale do odczytania tylko przez rozumnych.

  • agawa

    Wojna w Afryce, prześladowania chrześcijan itd. Pan Bóg, który ukochał człowieka, daje każdemu miejsce na tej pięknej, choć grzesznej, dlatego niespokojnej planecie. TAKA moja REFLEKSJA

  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.