Hackathon – czyli maraton „hakerów” w Stolicy Apostolskiej. Udział biorą także Polacy!

Hackathon – czyli maraton „hakerów” w Stolicy Apostolskiej. Udział biorą także Polacy!

Fot. Adam Bujak Fot. Adam Bujak
W dniach 8-11 marca Watykan będzie gospodarzem pierwszego hackathonu, czyli konkursu-maratonu dla młodych programistów, grafików oraz menadżerów z całego świata. Do rywalizacji zgłosiło się 120 uczestników. Będą rozwiązywać zadania przez 36 godzin w ciągu 3 dni. Tematem konkursu są nowoczesne rozwiązania technologiczne dla trudnych światowych problemów.

Wydarzenie nazwane skrótem VHacks jest organizowane przez Watykański Sekretariat ds. Komunikacji oraz OPTIC, światowy zespół ekspertów zajmujący się kwestiami etycznymi dotyczącymi nowoczesnych technologii. Konkurs wspiera również Papieska Rada ds. Kultury oraz Sekcja Migrantów i Uchodźców Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, którą osobiście kieruje papież Franciszek. Wydarzenie zyskało również kilku znanych partnerów technologicznych, w tym Google, Microsoft i włoską firmę telekomunikacyjną TIM. W sprawy organizacyjne zaangażowani są studenci z uniwersytetów - Harvardu i MIT.

Inspiracją do spotkania młodych ludzi była między innymi wcześniejsza wypowiedź papieża Franciszka: „Jak pięknie byłoby na świecie, gdyby rozwój naukowych i technologicznych innowacji mógł iść w parze wraz z większą równością i integracją społeczną”.

Pamiętnik konklawe 2013

Pamiętnik konklawe 2013

Michał Klag, Adam Sosnowski

Ta książka to autentyczny przekaz z samego centrum wydarzeń, to zapis niezwykłych chwil, emocji i wrażeń, które towarzyszyły rezygnacji Benedykta XVI, wyborowi nowego papieża Franciszka i pierwszym dniom jego pontyfikatu – aż do Świąt Wielkanocnych. Książka zawiera wszystkie homilie i przemówienia papieskie z tego okresu.

Jakub Florkiewicz, współprzewodniczący hackathonu, student Harvard Business School uważa, że technologia może poprawić skalę i wydajność organizacji, które oferują wsparcie i pomoc potrzebującym. Poinformował, że celem przedsięwzięcia jest "inspirowanie młodych ludzi na całym świecie do współpracy ponad podziałami i wykorzystywania technologii do rozwiązywania problemów społecznych".

Przypuszczalnie uczestnicy konkursu będą pracować nad stworzeniem systemu forum dyskusyjnego, z którego ludzie różnych wyznań mogliby korzystać i prowadzić dialog online poprzez zamieszczanie krótkich filmów, a w dziedzinie kryzysu migracyjnego będą na przykład pracować nad aplikacją na iPada do automatycznego obliczania ilości żywności potrzebnej w obozach dla uchodźców.

W ramach hackatonu zaplanowana jest także internetowa wystawa poświęcona technologicznemu rozwojowi człowieka.

 

Źródło: CNA, BM

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.