Chińscy naukowcy wyhodowali niezwykle wydajny ryż, który można uprawiać w morskiej wodzie.

Chińscy naukowcy wyhodowali niezwykle wydajny ryż, który można uprawiać w morskiej wodzie.

Morski ryż będzie mógł być hodowany na wybrzeżach Afryki, gdzie brakuje czystej, słodkiej wody.  Fot.:larouche.sebastien/2.0 Generic/Wikimedia Commons Morski ryż będzie mógł być hodowany na wybrzeżach Afryki, gdzie brakuje czystej, słodkiej wody. Fot.:larouche.sebastien/2.0 Generic/Wikimedia Commons Chińscy naukowcy, którym przewodził, urodzony w 1930 roku, profesor Yuan Longping, wyhodowali ryż przystosowany do rośnięcia w słonej wodzie. Zdaniem naukowców nowe, dostosowane do wzrostu w słonej wodzie odmiany, są wstanie zaspokoić potrzeby ponad 200 milionów ludzi.

Eksperyment został przeprowadzony w Qingdao, mieście usytułowanym na wybrzeżu, we wschodniej części Chin. Wiosną, naukowcy posiali ponad 200 odmian modyfikowanego ryżu, a następnie nawadniali go rozcieńczoną wodą z Morza Żółtego. Nie wiadomo w jaki sposób zaingerowano w tradycyjne ziarno, by uzyskać taki efekt, jednak okazało się, że rośliny rosną, a na dodatek przynoszą większe niż oczekiwano plony. Początkowo spodziewano się, że zbiory wyniosą około 4,5 ton na hektar. Jednak zebrane plony przeszły oczekiwania, cztery odmiany wydały rekordową ilość od 6,5 do 9,3 ton ziaren na hektar.

Badania nad ryżem hybrydowym, rozpoczął Yuan Longping, już w 1970 roku. Początkowo przeprowadzał badania nad zwiększeniem plonów. Dzięki genetycznym modyfikacjom, naukowiec chciał odpowiedzieć na problem głodu w wielu częściach świata. Mówi się, że w ciągu ostatnich 20 lat, dzięki ulepszeniom Longpinga, wyprodukowano około 300 miliardów kilogramów ryżu.

Dzieje Polski. Tom 3. Królestwo zwycięskiego orła

Dzieje Polski. Tom 3. Królestwo zwycięskiego orła

Andrzej Nowak


Kolejny tom wspaniałej historii Polski opowiedzianej piórem profesora Andrzeja Nowaka liczy 464 strony, czyli o 80 więcej niż poprzednia część. Podobnie jak dwa poprzednie tomy charakteryzuje się wysokim poziomem edytorskim.

 

Jedna z chińskich firm, związanych z zespołem naukowca, rozpoczęła już sprzedaż rosnącego w słonej wodzie ryżu mimo, że nowa odmiana nie została jeszcze dobrze zbadana pod względem składu chemicznego. Na cześć naukowca roślina otrzymała nazwę Yuan Mi. Ryż sprzedawany jest w opakowaniach 1, 2, 5 i 10 kilogramowych i jest osiem razy droższy od tradycyjnego ryżu. Pomimo wysokiej ceny, od sierpnia sprzedano sześć ton Yuan Mi, podobno jest to zasługa wyjątkowego smaku i faktury ziaren.

Kupujący są również przekonani, iż dzięki hodowli w słonej wodzie, ryż jest bogatszy w wapń i inne mikroelementy. Ponadto zdaniem naukowców, sól uodparnia roślinę na bakterie i szkodniki, co ma przyczynić się do ograniczenia stosowania pestycydów. Zatem ryż będzie prawdopodobnie uważany za ekologiczny.

Firma sprzedająca ryż, spodziewa się do końca roku dochodów rzędu 1,5 miliona dolarów. Wysoka cena ma spaść wraz ze wzrostem produkcji morskiego ryżu.

 

Źródło: nextshark, kf

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.