Chińczycy będą sprzedawać nowoczesne silniki odrzutowe Niemcom.

Chińczycy będą sprzedawać nowoczesne silniki odrzutowe Niemcom.

Samoloty F-14B Tomcat podczas jednej z wojskowych operacji.   Fot.:Lt. Cmdr. Dave Parsons/DN-ST-92-08218/Wikimedia commons Samoloty F-14B Tomcat podczas jednej z wojskowych operacji. Fot.:Lt. Cmdr. Dave Parsons/DN-ST-92-08218/Wikimedia commons Chiny prowadzą rozmowy, aby dokonać z Niemcami transakcji na wysokiej jakości silniki odrzutowe. Eksport nowoczesnych maszyn ma poprawić międzynarodowy wizerunek chińskiego przemysłu wytwórczego, a być może w przyszłości zachęcić inne państwa do zakupu chińskich produktów.

Nowoczesne maszyny zostaną sprzedane wraz z technologią, która ma kluczowe znaczenie w produkcji wysokowydajnych silników odrzutowych. Urządzenia zaopatrzone są w specjalne turbiny w kształcie łopatek, które są w stanie wytrzymać bardzo wysokie temperatury. Według producenta, turbiny wytrzymują temperaturę topnienia stopów metali.

Silniki mogą z powodzeniem zostać zastosowane w samolotach. Łopaty turbin przetwarzając ciepło wytworzone przez spalane paliwo na energię napędzają samolot. Jest to jeden z najważniejszych elementów współczesnego samolotu, zarówno wojskowego, jak i cywilnego. Jakość turbin określa, jak bezpieczny, mocny i trwały będzie silnik odrzutowy.

Chiny są obecnie największym na świecie rynkiem komercyjnych samolotów. W ostatnich latach olbrzymie skoki w technologii obróbki w połączeniu z przełomowymi odkryciami w dziedzinie odlewania stopów i aerodynamicznej konstrukcji umożliwiły Chinom wyprodukowanie zupełnie nowej serii potężnych wojskowych silników odrzutowych.

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Piotr Łuczuk

To pierwsza na naszym rynku taka książka rodzimego autora.
Opisane wydarzenia, analizy i prognozy nie są bynajmniej dziełem fikcji literackiej. Nie są wyssaną z palca czarną wizją przyszłości. Są niestety jak najbardziej realne.



Przełom w produkcji łopatek turbinowych w Chinach zdobył wiele najbardziej prestiżowych krajowych nagród w dziedzinie nauki i technologii od 2010 roku. Obejmują one opracowanie unikalnej struktury pustej w środku, dzięki której ostrza są lżejsze i mocniejsze, nowe stopy monokryształów zdolne do wytrzymywania wysokich temperatur, oraz specjalną membranę, która może być nakładana na powierzchnię łopatki w celu przyspieszenia chłodzenia.

Chińska maszyna proponowana Niemcom wykorzystuje ultraszybkie wiązki laserowe do wywiercenia wyjątkowo małych otworów lub innych drobnych struktur na łopacie turbiny, które umożliwiają przepływ powietrza i odprowadzanie szkodliwego ciepła.

Obróbka laserowa była szeroko stosowana w produkcji silników odrzutowych w wielu krajach, ale to Chiny zastosowały nowe podejście techniczne, które odróżniało się od tradycyjnych metod stosowanych w USA i Wielkiej Brytanii.

Źródło: scmp.com, kf

Komentarze (1)

  • Podpis:
    E-mail:
  • zyggi

    Obejrzalem prototypy chinskich aut..precyzja.technologia ferrari a ceny o 3/4 mniejsze..nikt sie juz nie smieje z koreanskich aut..a znajac chinski upor i rozmach wiadomo co sie stanie. W Kanadzie gdzie mieszkam ponad polowa produktow w sklepach jest made in china

  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.