Amerykanie tworzą super-żołnierza. Stymulacją mózgu poprawiają jego wyniki o 30%!

Amerykanie tworzą super-żołnierza. Stymulacją mózgu poprawiają jego wyniki o 30%!

Wojsko przyszłości może składać się z żołnierzy o nadludzkiej sile i nadludzkich możliwościach.  Fot. CC/Wikimedia Commons Wojsko przyszłości może składać się z żołnierzy o nadludzkiej sile i nadludzkich możliwościach. Fot. CC/Wikimedia Commons Po ogłoszeniu przez amerykańską DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency-DARPA) specjalnego programu treningu neuroplastycznego (Targeted Neuroplsaticity Training-TNT) w marcu 2016 roku, naukowcy przechodzą do fazy aktywnego testowania wybranych metod.  Głównym celem szeroko zakrojonego programu, angażującego wiele dziedzin naukowych, jest identyfikacja optymalnych, a przede wszystkim bezpiecznych metod neurostymulacji, aktywujących plastyczność synaptyczną (neuroplastyczność) – naturalne zjawisko zachodzące w tkance mózgowej, kluczowe dla wszelkich procesów uczenia się. Metody te zostałyby włączone w systemy treningowe. Można powiedzieć, że naukowcy próbują znaleźć sposób na kontrolę (przynajmniej w pewnym stopniu) procesów zachodzących w mózgu, warunkujących zdolność przyswajania nowych umiejętności. Badania skupiają się głównie na zastosowaniu impulsów elektrycznych (technologia neuro-stymualcji), dzięki którym mózg badanego wykaże zwiększone zdolności w zakresie uczenia.

Doug Weber, szef programu TNT, wskazuje, że „badania dotyczące zjawiska plastyczności synaptycznej realizowane są pod wieloma kątami, aby ustalić, czy istnieją bezpieczne sposoby na zwiększenie możliwości w zakresie uczenia się oraz przyśpieszenia treningu umiejętności kluczowych dla prowadzenia misji związanych z bezpieczeństwem narodowym”.

DARPA finansuje obecnie osiem projektów w siedmiu instytucjach naukowych (w skład których wchodzą m. in. uniwersytety w Teksasie, Arizonie, Wisconsin czy na Florydzie). Projekty skupiają się wokół procesów plastyczności mózgu. W ich ramach przeprowadzane są eksperymenty na ochotnikach.

Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie ojczyzny 2010-15

Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie ojczyzny 2010-15

Adam Bujak, bp Ignacy Dec, abp Wacław Depo, bp Antoni Dydycz, abp Andrzej Dzięga

„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej.” Kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia Książka ta jest wyrazem sprzeciwu wobec triumfujących od kilku lat treści i tonu antypolskiej oraz antychrześcijańskiej propagandy.

 

Dotychczasowe testy dostarczyły obiecujące rezultaty, które zachęcają do dalszej pracy nad programem. DARPA ocenia, że potrwa on około czterech lat. Oczekuje się, że stymulacja zapewni przynajmniej 30% poprawę w zakresie przyswajania nowych umiejętności bądź realizacji powierzonych zadań, przy minimalnych efektach ubocznych.

Wojsko jest szczególnie zainteresowane tego typu badaniami, jako że personel wojskowy musi wykazać się szerokim wachlarzem posiadanych umiejętności oraz wiedzy, równolegle wykazując się wysokim stopniem sprawności fizycznej. Przykładem, w którym nowe metody treningu mogłyby zostać wykorzystane, jest perfekcyjne opanowanie języka obcego, co jest cechą bardzo pożądaną chociażby przez agencje wywiadowcze.

DARPA jest znana z eksperymentów i badań potencjalnie zwiększających możliwości żołnierzy, które zbiorczo można byłoby określić jako realizację programów związanych z budową „super-żołnierza”. Najbardziej znanym jest prawdopodobnie ten dotyczący budowy egzoszkieletu, czyli zewnętrznego, mechanicznego systemu zwiększającego możliwości fizyczne żołnierza. Do bardziej futurystycznych należą rozważania odnośnie wszczepianie implantów, dzięki którym żołnierze uzyskaliby nowe możliwości w zakresie percepcji i przetwarzania informacji na polu walki, czy pojawiające się spekulacje o możliwości stosowania modyfikacji genetycznych w przyszłości. To brzmi jak fabuła filmów science-fiction, niemniej w Stanach Zjednoczonych są prowadzone badania w tych obszarach.

Wysiłki w zakresie tworzenia super-żołnierza wpisują się w coraz głośniej artykułowane postulaty głoszone przez ruch transhumanizmu.  Pod tym pojęciem kryje się ideologia postulująca użycie osiągnięć nauki i techniki do przezwyciężenia ludzkich ograniczeń. Niektórzy transhumaniści wprost deklarują, że ostatecznym celem transhumanizmu jest osiągnięcie przez człowieka nieśmiertelności. W ostatnich latach można zaobserwować zdecydowane przyśpieszenie w zakresie rozwoju gałęzi nauki związanych z postulatami transhumanistów (np. biotechnologii, cybernetyki, genetyki). Być może niebawem rzeczywiście możliwa będzie ingerencja w ludzki organizm w stopniu niewyobrażalnym dla dzisiejszego człowieka. Oczywiście na drodze pojawią się (już się pojawiły) problemy natury moralnej i etycznej.

Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (Defense Advanced Research Projects Agency-DARPA) to agencja rządowa Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, której głównym zadaniem jest rozwijanie najnowszych technologii, w szczególności przeznaczonej dla celów militarnych. Pod różnymi nazwami (i z przerwami) funkcjonuje od 1958 roku. Agencja ta przyczyniła się chociażby do powstania internetu.

Źródło: DARPA, Daily Mail, kś

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.