Antoni Macierewicz ujawnia: Odparliśmy cybernetyczny atak ze strony Rosji.
Szef MON Antoni Macierewicz. Fot.: Archiwum Białego Kruka „Zagrożenia są z każdym dniem coraz większe. Atak cybernetyczny może zniszczyć w dzisiejszych czasach potencjał obronny i w ogóle potencjał danego państwa” - mówił minister Antoni Macierewicz. W rozmowie z Michałem Rachoniem w programie „Kwadrans polityczny” szef MON mówił również o szczegółach współpracy pomiędzy Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Oxford University w zakresie wzmocnienia potencjału polskiego i brytyjskiego, jeśli chodzi o cyberprzestrzeń.
Szef resortu obrony ujawnił, że w Polsce udało się odeprzeć trzeci już atak cybernetyczny ze strony Rosji.
- Zagrożenia są z każdym dniem coraz większe. Mieliśmy już trzeci, kolejny już atak cybernetyczny ze strony Rosji. Na szczęście go odparliśmy w Polsce, ale to zagrożenie wzrasta z każdym dniem i trzeba sobie uświadomić, że sprawa obrony cybernetycznej, to nie jest wyłącznie kwestia jakiejś wąskiej dziedziny. Atak cybernetyczny może zniszczyć w dzisiejszych czasach potencjał obronny i w ogóle potencjał danego państwa. Atak polegał na tym, że te przedsiębiorstwa, które zostały zaatakowane na Ukrainie, a miały swoje filie zarówno w Polsce, jak i innych krajach europejskich, o ile w innych krajach Europy zostały rzeczywiście zablokowane, to w Polsce udało się tego uniknąć. W Polsce udało się uniemożliwić oddziaływanie na te przedsiębiorstwa i na ich systemy komputerowe – mówił minister Antoni Macierewicz.
Dopytywany przez Michała Rachonia o szczegóły całej sprawy, szef MON zaznaczył, że skuteczna obrona to zasługa polskich kryptologów.
- Szczegółów tych operacji oczywiście przedstawiać nie mogę, ale systemy, które posiadamy, którymi kierują głównie ludzie odpowiedzialni za Narodowe Centrum Kryptologii są bardzo skuteczne. Wciąż Polska ma najlepszych kryptologów - mówił minister Macierewicz.
Odnosząc się do planów rządu dotyczących budowy wojsk cyberobrony, minister Antoni Macierewicz zwrócił uwagę, że wszystko będzie odbywać się dwutorowo. Pierwsza kwestia dotyczy budowy całej infrastruktury, druga natomiast zakłada dobór odpowiedniej kadry.
- Chcemy, żeby kadra wojsk cyberobrony docelowo liczyła tysiąc cyberżołnierzy - tysiąc osób, które będą kierowały naszą obroną cybernetyczną – poinformował szef MON.
Ponadto minister Antoni Macierewicz odniósł się do zarzutów rosyjskiego resortu obrony wymierzonych przeciwko stacjonującym w Polsce żołnierzom USA.
- Agresja rosyjska narasta, odstraszanie za pomocą wojsk amerykańskich jest dla nas bardzo ważne, dopóki nie wzmocnimy armii - mówił Antoni Macierewicz.
Więcej o cyberzagrożeniach - również ze strony Rosji - można dowiedzieć się z książki Piotra Łuczuka "Cyberwojna - Wojna bez amunicji?"
Źródło: Niezależna, TVP, kf
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.