Prezydent Andrzej Duda: Trójmorze to projekt sprawczy, a nie teoretyczny!

Prezydent Andrzej Duda: Trójmorze to projekt sprawczy, a nie teoretyczny!

Podpisanie w obecności Prezydenta RP porozumienia o utworzeniu Obserwatorium Regionów Trójmorza. Fot.: Krzysztof Sitkowski / KPRP Podpisanie w obecności Prezydenta RP porozumienia o utworzeniu Obserwatorium Regionów Trójmorza. Fot.: Krzysztof Sitkowski / KPRP

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w otwarciu Forum Regionów Trójmorza. Spotkanie, które stanowi próbę uzupełnienia dotychczasowych działań w ramach idei Trójmorza o komponent regionalny, odbyło się w Jasionce koło Rzeszowa. — Spotykając się na Forum Regionów, otwieramy nowy rozdział Inicjatywy, inaugurujemy jej lokalny i transgraniczny wymiar – powiedział na wstępie Andrzej Duda.

Prezydent w wystąpieniu przywołał krótko historię Inicjatywy i przypomniał, że zamierzeniem, które towarzyszyło jemu i Prezydent Chorwacji – Kolindzie Grabar-Kitarović – u początków Inicjatywy Trójmorza, było wzmocnienie współpracy regionalnej w trzech aspektach: lepszej integracji infrastrukturalnej, projektach infrastrukturalnych, energetycznych i biznesowych oraz wspólnym przejściu od teorii do praktycznej realizacji zamierzeń.

Jak zauważył, te zadania wynikały z diagnozy dotyczącej Unii Europejskiej. – Ciągły brak realnej spójności gospodarczej, społecznej i politycznej Unii Europejskiej jest problemem nie tylko Europy Środkowej, ale także całej Europy – stwierdził Andrzej Duda.

– Kraje Trójmorza mają inną, niż budowanie nowych podziałów, receptę na problemy współczesnej Europy – zaznaczył Prezydent i dodał, że są nią aktywne działania integracyjne w zakresie infrastruktury transportowej i energetycznej oraz intensyfikacja relacji biznesowych. Prezydent zaznaczył, że są to instrumenty zaczerpnięte z „bogatej tradycji integracji europejskiej”.

Andrzej Duda wyraził zadowolenie, że Forum Regionów Trójmorza odbywa się w województwie podkarpackim, które jest jednocześnie – jak zauważył Prezydent – granicą Unii Europejskiej. – Na terytorium oddalonym od centrum najlepiej widać owoce integracji europejskiej opartej na prawdziwych fundamentach: swobodnym przepływie usług, towarów, kapitału i ludzi – dodał.

Jednymi z głównych celów Forum są: wskazanie szlaku Via Carpatia jako kluczowego przykładu wspólnoty interesów i współpracy państw i regionów oraz wzmocnienie współpracy regionów leżących na trasie Via Carpatia w zakresie wspólnej promocji szlaku. Prezydent zauważył, że projekty, takie jak Via Carpatia, sprawiają, że „współpraca regionalna staje się systematyczna, trwała i efektywna”.

Andrzej Duda podkreślał także, że Trójmorze jest przedsięwzięciem systematycznym, a nie sezonowym. – Trójmorze jest tym samym projektem sprawczym, a nie tylko czysto teoretycznym – podsumował Prezydent.

Po przemówieniach odbyło się uroczyste podpisanie w obecności Prezydenta RP porozumienia o utworzeniu Obserwatorium Regionów Trójmorza. Celem tej inicjatywy jest gromadzenie niezbędnych danych statystycznych dotyczących państw regionu. Umowa, która ma służyć przedsiębiorcom, samorządowcom, politykom, organizacjom i uczelniom, została podpisana przez władze Uniwersytetu Rzeszowskiego, Głównego Urzędu Statystycznego, wojewodę i przedstawicieli zarządu województwa.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele polskiego rządu oraz samorządowcy z Polski i z innych państw Trójmorza. Wydarzenie zostało zainaugurowane występem orkiestry Filharmonii Podkarpackiej.

Forum Regionów Trójmorza to pierwsze tego rodzaju wydarzenie organizowane w ramach Inicjatywy Trójmorza. — Wyjątkowość tego Forum polega m.in. na tym, że jego inicjatorami są same regiony, w tym przypadku przede wszystkim Województwo Podkarpackie. Ten fakt potwierdza podstawową diagnozę prezydentów państw Trójmorza — istnienie na poziomie władz lokalnych i samorządowych potrzeby pogłębiania współpracy infrastrukturalnej i gospodarczej – wskazał dzień przed wydarzeniem minister Krzysztof Szczerski. 

Źródło: prezydent.pl

 

 

Dialogi o naprawie Rzeczypospolitej

Dialogi o naprawie Rzeczypospolitej

Krzysztof Szczerski

Tom, który Biały Kruk oddaje w Państwa ręce, to długa i ważna dla Rzeczypospolitej tradycja: poważnej, nacechowanej troską o wspólne dobro rozmowy, zaczyna się od formy dialogu politycznego, który wprowadził do języka polskiego Stanisław Orzechowski (1513-1566).


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.