Królewskie miasto Kraków w obiektywie Adama Bujaka.

Królewskie miasto Kraków w obiektywie Adama Bujaka.

Fascynujący Kraków

          Kraków od dawna przyciąga zainteresowanie turystów i cieszy się sławą jednego z najbardziej atrakcyjnych miast środkowej Europy. Wiele czynników sprawia, że odwiedzają go coraz liczniej Polacy i cudzoziemcy. Oczywiście są to przede wszystkim bogata przeszłość i liczne zabytki. Dla wielu istotne znaczenie ma również motywacja religijna, przyciąga ich przede wszystkim kult Miłosierdzia Bożego i jego głosicielki, św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Miasto kojarzy się ze św. Janem Pawłem II, a jego śladami chce po Krakowie wędrować niejeden pielgrzym. Stanowi też liczące się centrum kultury. Literatura, teatr, muzyka, film, sztuka mają tutaj lub miały w niedawnej przeszłości swoich wybitnych przedstawicieli. W ostatnim czasie Kraków znalazł się w gronie najważniejszych europejskich miast festiwalowych, a to dzięki organizowaniu imprez muzycznych na najwyższym poziomie. Ostatnia dekada przyniosła nowoczesne pod względem zarówno architektonicznym, jak i ekspozycyjnym muzea. Ogromna rzesza młodzieży napływa do krakowskich uczelni wyższych, szczególnie do cieszących się wielkim prestiżem Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Przyczyn, dla których Kraków ma wciąż siłę przyciągania i fascynowania, jest znacznie więcej, a nie ostatnią jest jego piękno.

          Warto ciągle od nowa przyglądać się temu wyjątkowemu miejscu, szczególnie teraz, gdy w wyniku uruchomionych po 1989 r. procesów polityczno-społeczno-ekonomicznych podlega szybkim przeobrażeniom, nie zawsze zresztą pozytywnym. Własne wędrówki po mieście można kontynuować, wykorzystując zawarte w niniejszym albumie mistrzowskie fotografie Adama Bujaka.


Fragment pochodzi z książki "Tysiącletni Kraków". Jej autorami są Adam Bujak i Krzysztof Czyżewski.

Tysiącletni Kraków

Tysiącletni Kraków

Adam Bujak, Krzysztof Czyżewski

Nie ma większego fotografika, specjalisty od Krakowa niż Adam Bujak. Swe rodzinne miasto fotografuje od ponad pół wieku! Wydał o starej stolicy Polski kilkanaście albumów; przyszedł czas na nowy. Bo też i miasto znowu sporo się zmieniło, wypiękniało. Czegóż nie ma w tym "Tysiącletnim Krakowie"? – i katedra, i najśliczniejsze kościoły, i zamek wawelski, pałace oraz stare kamienice, teatry oraz muzea, pomniki – długo by wymieniać.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.