W 2031 roku planowana jest misja na księżyc, jakiej jeszcze nie było. Trwa nabór astronautów!

W 2031 roku planowana jest misja na księżyc, jakiej jeszcze nie było. Trwa nabór astronautów!

Księżyc widziany z Ziemi. Księżyc widziany z Ziemi. Roscosmos, Rosyjska Agencja Kosmiczna, ogłosiła nabór na młodych kosmonautów, którzy chcieliby wziąć udział w wyjątkowej wyprawie na Księżyc. Ekipa ma składać się z sześciu bądź ośmiu ochotników. Planowana misja ma być czymś więcej niż spacerem po Księżycu. Astronauci, którzy wyruszą w podróż, spędzą tam aż pięć lat!

Wyprawa planowana jest na rok 2031. Dyrektor wykonawczy programów załogowych Siergiej Krikalyov zapowiedział, że załoga będzie się składać z kobiet i mężczyzn, wobec których stawia się bardzo wysokie wymagania. Górna granica wiekowa dla członka ekipy lotu kosmicznego to 35 lat. Ponadto musi mieć między 1,5 m a 1,9 m wzrostu, a ważyć przy tym nie więcej niż 90 kg. Poszukiwane są osoby z umiejętnościami w branży IT, wymagana jest znajomość języka obcego oraz dyplom inżyniera lub uprawnienia pilota. Dobrze widziane będzie również doświadczenie w lotnictwie lub kosmonautyce. Konieczna jest bardzo wysoka sprawność fizyczna oraz umiejętności w dziedzinie biegów narciarskich na 5 km, co ponoć ma symulować warunki na powierzchni Księżyca. Aplikanci będą musieli przejść odpowiednie testy sprawności fizycznych i psychologicznych. W przypadku kobiet wymagane będą ponadto badania ginekologiczne.

Aplikacje mają być przyjmowane przez najbliższe cztery miesiące. Chętni mogą przesłać swoje zgłoszenie tradycyjną pocztą bądź złożyć je osobiście w centrum szkolenia astronautów Star City pod Moskwą. Zastępca dyrektora Roscosmosu Aleksander Iwanow powiedział, że nowi pracownicy będą pilotować pierwsze starty na stworzonym przez Rosyjską Agencję Kosmiczną statku nowej generacji o nazwie Federacja, później zaś kontynuować przewidzianą na pięć lat księżycową misję.

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie ministra w Kancelarii Prezydenta RP odpowiedzialnego za politykę zagraniczną.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.

 

Nazwa Federacja została nadana w wyniku rozstrzygnięcia ogłoszonego przez Roscosmos w 2015 roku konkursu. Nowoczesny pojazd kosmiczny ma zastąpić w 2024 roku dotychczasowe rosyjskie statki typu Sojuz. Federacja ma składać się z modułu silnikowego jednorazowego użytku oraz modułu powrotnego, czyli kapsuły w kształcie ściętego stożka. Na pokładzie Federacji będzie mogła lecieć ekipa składająca się z 4 osób. Niejasnym jest, dlaczego ekipa astronautów na misję księżycową ma zatem więcej członków. Może polecą dwa statki, może też chodzi o członków rezerwowych. Według zapewnień Aleksandra Iwanowa, pierwsze testy z załogą rozpoczną się w 2023 roku.

Cała misja oczywiście ma także – a może przede wszystkim – wymiar polityczny i prestiżowy. Rosja pragnie powrócić do kosmicznych triumfów z czasów sowieckich i także w tej już nieco zapomnianej dziedzinie podkreślić swoje ambicje imperialne. W 1961 roku Jurij Gagarin, jako pierwszy okrążył Ziemię w przestrzeni kosmicznej. W 1963 roku Walentina Tierieszkowa została okrzyknięta pierwszą kobietą w Kosmosie. Natomiast w 1965 roku Aleksiej Leonow odbył pierwszy spacer kosmiczny, choć jego misja omal nie zakończyła się tragicznie.

Początkowo wydawało się, że Związek Radziecki w sposób spektakularny wygrywa wyścig kosmiczny, ale lądowanie Amerykanów na Księżycu w 1969 r. dało USA przewagę i w tej odsłonie zimnej wojny. Pół miliarda ludzi oglądało to wydarzenie na żywo w telewizji.

Obecnie Rosja posiada 30 astronautów, z których jednak 14 nie było jeszcze w kosmosie. Najstarszym rosyjskim astronautą jest 58-letni Giennadij Padalka, światowy rekordzista pod względem całkowitego czasu spędzonego w przestrzeni kosmicznej.

 

Źródło: The Guardian

Komentarze (2)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Świato-Podgląd

    Zgadza się, już poprawiliśmy. Dziękujemy za zwrócenie uwagi na błąd!

  • Tomek

    Ludzie, jak coś tłumaczycie z angielskiego to sprawdźcie płeć osoby o której piszecie. Angielski nie rozróżnia płci w gramatyce ale polski jak najbardziej. Giennadij Padalka, jak samo imię wskazuje, jest mężczyzną!

  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.