Koniec zbliżenia? Korea Północna odwołała wspólną imprezę kulturalną z Południem.

Koniec zbliżenia? Korea Północna odwołała wspólną imprezę kulturalną z Południem.

Plakat propagandowy na ulicach północnokoreańskiego Pjongjangu. Fot.: Mark Fahey Plakat propagandowy na ulicach północnokoreańskiego Pjongjangu. Fot.: Mark Fahey

Bez wcześniejszych zapowiedzi Korea Północna nagle odwołała zaplanowaną wspólnie z Koreą Południową imprezę kulturalną, która miała się odbyć w ramach wspólnych przygotowań do igrzysk olimpijskich. Rzeczniczka południowokoreańskiego ministerstwa jedności potwierdziła tę wiadomość. Powodem odwołania są sprawozdania w południowokoreańskich mediach, które po drugiej stronie granicy zostały odebrane jako „szydercze i obraźliwe”.

Co więcej, Północ oburzyła się o to, że w Seulu relacjonowano wydarzenia, które Korea Północna rozumie jako „sprawy wewnętrzne” – nie podano jednak żadnych szczegółów.

Po długiej ciszy i okresie zamrożonych stosunków oba państwa ostatnio zaczęły się znów zbliżać do siebie. Widocznym znakiem tych ocieplonych stosunków miała być wspólna impreza kulturalna o tematyce olimpijskiej, która miała odbyć się 4 lutego w Górach Diamentowych, których południowy skraj wyznacza granicę między obiema Koreami.

Nie ma solidarności bez miłości

Nie ma solidarności bez miłości

Jan Paweł II, Arturo Mari

"Solidarność" otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła Mur Berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów II wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno nam nigdy tego zatrzeć w pamięci. To wydarzenie należy do naszego dziedzictwa narodowego. Słyszałem wtedy w Gdańsku od was: "nie ma wolności bez solidarności". Dzisiaj wypada powiedzieć: "nie ma solidarności bez miłości".

 

Rzeczniczka południowokoreańskiego ministerstwa jedności stwierdziła, że wycofanie się państwa sąsiedniego ze wspólnego przedsięwzięcia jest smutne, a Korea Północna powinna dotrzymywać swych zobowiązań.

Kolejnym zmartwieniem są plotki docierające z Korei Północnej, jakoby dyktator Kim Dzong Un planował wielką paradę wojskową na 8 lutego. W ten sposób chce uczcić 70. rocznicę powstania armii północnokoreańskiej. Tymczasem dokładnie dzień później wielką fetą rozpoczynają się zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu.

 

Źródło: APA

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.