Rosja stworzyła niezależny system finansowy. Ma być konkurencją dla USA i Chin

Rosja stworzyła niezależny system finansowy. Ma być konkurencją dla USA i Chin

Fot.: A.Savin/ Wikimedia Commons Fot.: A.Savin/ Wikimedia Commons SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) to międzynarodowe stowarzyszenie założone w 1973 roku, którego głównym zadaniem jest utrzymywanie i dostarczanie infrastruktury umożliwiającej przeprowadzanie operacji finansowych. Potocznie przez SWIFT rozumie się globalną platformę komunikacyjną, służącą do realizacji międzynarodowych operacji finansowych, zrzeszającą ponad 11 000 instytucji finansowych w ponad 200 krajach.

Pod koniec roku 2014 spore poruszenie wywołały propozycje, aby z systemu SWIFT wykluczyć Rosję. Pomysł ten miał być kolejną odsłoną sankcji nałożonych na Federację Rosyjską w związku z wojną hybrydową toczoną na terytorium Ukrainy.

Do propozycji wykluczenia odnoszono się z reguły krytycznie, wskazując na problemy, jakie powstałyby w wyniku realizacji takiego scenariusza. Obawiano się przede wszystkim negatywnego impulsu spowalniającego globalną gospodarkę, która i tak znajdowała się w słabej kondycji. Ponadto samo stowarzyszenie sceptycznie odnosiło się do wykluczenia. SWIFT w wydanym oświadczeniu z 6.10.2014 podkreślało niezależność stowarzyszenia, wskazując na możliwość wdrożenia takich działań tylko w wyniku właściwie przeprowadzonej procedury prawnej (wykluczenie z systemu nie może odbyć się w wyniku jednostronnej decyzji stowarzyszenia). Medialne przypuszczenia bądź presja polityczna przejawiająca się w pojedynczych wypowiedziach nie stanowią żadnej podstawy do wykluczenia jakiegokolwiek państwa.

Federacja Rosyjska zdała się jednak poważnie potraktować krążące w 2014 spekulacje. Wynikiem podjętych działań jest teraz alternatywny system stworzony przez Rosyjski Bank Centralny. Jego prezes, Elvira Nabiullina, potwierdziła ukończenie prac nad systemem przesyłu wiadomości finansowych (SPFS-system for transfer of financial messages).

W szerszej perspektywie decyzja ta to nie tylko wytrącenie potencjalnie skutecznego narzędzia nacisku politycznego w rękach zachodu. Można ją traktować jako sygnał ostrzegawczy, świadczący o determinacji Moskwy. Podobne kroki podjęła także Chińska Republika Ludowa, która alternatywny dla platformy SWIFT system komunikacji wprowadziła pod koniec 2015 roku. Jest to najprawdopodobniej kolejna odsłona próby sił pomiędzy Stanami Zjednoczonymi (i ogólniej zachodem) a aspirującymi do rangi mocarstw globalnych Rosji i Chin. Warto pamiętać, że celem stowarzyszenia krajów BRICS, w której tak Rosja jak i Chiny odgrywają kluczowe role, jest reforma ustalonego ładu finansowego, zwiększająca ich wpływy.

 

AB

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.