Prezydent Tunezji walczy o prawa kobiet w regionie!
Tunezja uchodzi za najbardziej przychylne prawom kobiet państwo w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki. Fot.:Sami Mlouhi/4.0 International/Wikimedia Commons Prezydent Tunezji Al-Badżi Ka’id as-Sibsi zapowiedział wprowadzenie kolejnych praw gwarantujących równości płci. Nie tak dawno, bo w lipcu bieżącego roku, została wprowadzona ustawa o przeciwdziałaniu przemocy. Teraz prezydent Tunezji chce pójść o krok dalej i zająć się kwestią prawa spadkowego oraz małżeństwami międzyreligijnymi.
Decyzje prezydenta Al-Badżi Ka’id as-Sibsi, przyczyniają się do tego, że Tunezja jest uważana za najbardziej postępowe, jeżeli chodzi o prawa kobiet, państwo w regionie. W niedzielę odbył się narodowy dzień kobiet, to właśnie podczas tego wydarzenia, prezydent złożył obietnicę dalszych zmian w prawie. Wprowadzona w licu ustawa, zakazuje wobec kobiet przemocy seksualnej, politycznej oraz psychicznej. Zgodnie z obietnicą prezydenta, w przyszłości muzułmańskie kobiety będą mogły poślubić niemuzułmanina. Co jak na razie jest niemożliwe.
Zmienione ma zostać również prawo dotyczące dziedziczenia, do tej pory, zgodnie z zapisem w konstytucji z 1956 roku, kobieta mogła dziedziczyć po mężu tylko połowę majątku. Zdaniem prezydenta „dziedziczenie jest czymś, co Bóg pozostawił ludziom, by rozporządzali nim z należytą starannością. Państwo jest zobowiązane do osiągnięcia pełnej równości kobiet i mężczyzn oraz zapewnienia równych szans dla wszystkich, zgodnie z art. 46 konstytucji narodowej”.
Podczas narodowego dnia kobiet, prezydent as-Sibsi wezwał premiera i ministra sprawiedliwości, do przeprowadzenia reform w zakresie ślubów międzyreligijnych. Małżeństwa mieszane zostały w Tunezji zakazane w 1973 roku przez ówczesnego wielkiego muftiego. Wielu islamskich uczonych poparło już propozycję prezydenta.
Lourdes. Stolica cudów
Niezwykły fenomen Lourdes w obiektywie mistrza Adama Bujaka. Najsłynniejsze sanktuarium maryjne świata gości 6 mln pielgrzymów rocznie. Z całego świata przybywają oni do groty, w której Piękna Pani przekazała Bernadecie Soubirous orędzie nawrócenia. Czerpią wodę życia, nieraz doznają uzdrowienia lub nawrócenia, uczestniczą w liturgii, zapalają świecę, dotykają skały, posługują chorym… A przede wszystkim powierzają się Maryi, naszej Matce. Album na ok.
Z propozycji prezydenta zadowolone są również działające na rzecz kobiet, członkinie różnych stowarzyszeń. Jedną z nich, Sana Ben Achour, której zdaniem "niedopuszczalne jest, aby w dzisiejszych czasach małoważne dekrety, które nie mają prawie żadnej prawnej wartości... decydowały o życiu tysięcy”.
Również Rotha Begum, badaczka praw kobiet na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, stwierdziła, że „prezydenckie propozycje, dotyczące ponownego rozważenia zasad, które uniemożliwiłyby muzułmańskim kobietom poślubianie niemuzułmanów i wyrównanie zasad dziedziczenia, są mile widziane. Tunezja jest najbardziej postępowym w regionie, pod względem walki o prawa kobiet, państwem. Pozbycie się tych dyskryminacji, pomoże zarówno mieszkankom Tunezji, jak i kobietom z całego regionu”.
Tunezja bardzo często, jest uważana za sztandarowy przykład przestrzegania praw kobiet w świecie arabskim. Dbałość o prawa kobiet daje się zauważyć przede wszystkim w sektorze publicznym. Kobiety stanowią bowiem 41 % wszystkich tunezyjskich sędziów, około 60 % pracowników sektora medycznego i 50 % inżynierów. W parlamencie natomiast 75 spośród 217 posłów stanowią kobiety.
Jednak chęć zmiany prawa przez prezydenta to dopiero część sukcesu. Reforma będzie musiała znaleźć wielu zwolenników wśród parlamentarzystów. Ponadto oprócz prawa, musi zmienić się również mentalność społeczeństwa. I to może stanowić najtrudniejsze zadanie.
Źródło: middle east eye, kf
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.