Konflikt trzech potęg nuklearnych. Indie bojkotują chiński projekt jedwabnego szlaku.

Konflikt trzech potęg nuklearnych. Indie bojkotują chiński projekt jedwabnego szlaku.

Demonstracja siły podczas parady w Nowym Delfi w 2004 roku. Fot.: Antônio Milena/Wikimedia Commons Demonstracja siły podczas parady w Nowym Delfi w 2004 roku. Fot.: Antônio Milena/Wikimedia Commons Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping, ogłosił, że na Forum Pasa i Szlaku, dwudniowej konferencji organizowanej przez Chińczyków w Pekinie 13-14 maja, osiągnięto „konsenus oraz pozytywne rezultaty”. Forum Pasa i Szlaku to geopolityczny projekt Chin, zakładający wielkie inwestycje infrastrukturalne, których celem jest utworzenie międzykontynentalnych szlaków handlowych, morskich i lądowych (szlak lądowy przebiegać ma na podobieństwo historycznego Szlaku Jedwabnego). Na forum pojawiło się 29 głów państw, w tym prezydent Rosji oraz Turcji. Projekt ten niesie ze sobą szanse na rozwój gospodarczy i inwestycje dla jego uczestników, dlatego też wiele krajów zabiega o ujęcie ich w planach realizacji proponowanej inicjatywy. Chińskie władze zapowiedziały przeznaczyć na ten cel ponad 110 miliardów dolarów.

Jednak pośród pozytywnych odczuć pojawia się też pewien negatywny akcent. Szczyt bowiem został bowiem zbojkotowany przez rząd Indii, co może być odbiciem napięcia narastającego pomiędzy regionalnymi potęgami. Indyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło zaniepokojenie inicjatywą Państwa Środka, dotyczącą nowych szlaków, która miałaby zbliżyć Afrykę, Europę i Azję poprzez sieć portów, dróg, linii kolejowych oraz stref przemysłowych.

Głównym zmartwieniem rządu Indii może być zbliżenie się Chin i Pakistanu oraz utworzenie chińsko-pakistańskiego „pomostu gospodarczego”, będącego ważnym komponentem realizowanego konceptu Pasa i Szlaku. Jedna z jego odnóg ma prowadzić przez sporne terytoria Kaszmiru (regionu geograficznego na pograniczu Indii i Pakistanu), co do którego roszczenia zgłaszają tak Indie, jak i Pakistan. Konflikt ten sięga połowy XX wieku, kiedy to po rozpadzie Imperium Brytyjskiego powstały niezależne państwa Indii oraz Pakistanu. Podział związany był z migracjami ludności, głównie na tle wyznaniowym, kiedy do Pakistanu migrowali muzułmanie, a do Indii wyznawcy hinduizmu. Ataki terrorystyczne przeprowadzane przez radykalne ugrupowania, rebelie, incydenty graniczne oraz militarne odwety na stałe wpisały się w krajobraz funkcjonowania spornego terytorium.

Solidarność. Kronika lat walki 1980-2015

Solidarność. Kronika lat walki 1980-2015

Adam Bujak, Tomasz Gutry, Jerzy Kłosiński, Krzysztof Świątek, Ewa E. Zarzycka

Czas mija, to już 35 lat od owego pod każdym względem gorącego sierpnia 1980 r. Zadań jednak nie ubywa, walka trwa, a Ojczyzna wciąż w potrzebie, wciąż żąda od swych najlepszych synów i córek bezkompromisowych postaw, obrony odwiecznych wartości, narodowej tradycji. Bo Solidarność nigdy nie walczyła tylko o prawa pracownicze, o lepsze płace, o ludzkie warunki w zakładach.

 

W oświadczeniu przedstawiciela MSZ Indii stwierdzono, że „żadne państwo nie może akceptować projektów, które ignorują obawy dotyczące integralności terytorialnej oraz suwerenność tego państwa”. Relacje obu krajów w ostatnich czasach zdają się być nadwyrężone. Chiny sprzeciwiły się wejściu Indii do grupy NSG (Nuclear Suppliers Group), kontrolującej produkcję i dystrybucję materiałów nuklearnych, włączając w to kontrolę technologii i wyposażenia potrzebnego do wykorzystania tych materiałów. Indie z kolei w lutym bieżącego roku ciepło przyjęły duchowego przywódcę Tybetu, Dalai Lamę, który odwiedził sporny region Arunachal Pradesh, co do którego roszczenia wysuwają chińskie władze. Odwiedziny te natychmiast spotkały się z wyrazami oburzenia chińskiej dyplomacji.

Do wzrostu napięcia przyczyniają się także informacje o oddziałach armii chińskiej, które zaobserwowano w okolicy linii rozgraniczającej Kaszmir na część należącą do Pakistanu i Indii. Pierwsze doniesienia o obecności żołnierzy Państwa Środka w tym rejonie odnotowano pod koniec 2015 roku. Analitycy spodziewają się wzrostu militarnej obecności Chin w tym rejonie w przypadku pomyślnej realizacji planów związanych z projektem Pasa i Szlaku. Głównym zadaniem rozlokowanych sił miałaby być ochrana prowadzonych przez chińskie firmy inwestycji.

Dodatkowo Indie wyrażają zaniepokojenie finansowymi aspektami przedsięwzięcia, wskazując, że realizacja projektu może doprowadzić do zdestabilizowania sytuacji finansowej regionu poprzez „nadmierne obciążenia długiem”.

Pomimo tarć, Indie i Chiny pozostają w silnej zależności gospodarczej (Chiny są największym partnerem handlowym Indii), włączając w to współpracę w ramach stowarzyszenia BRICS. Ponadto same Indie to ważny inwestor, który partycypowałby w potencjalnych korzyściach finansowych realizowanego projektu. Jest on bowiem finansowany m. in. przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych oraz Nowy Bank Rozwoju. Jednym z głównych udziałowców tych banków oprócz Chin są właśnie Indie.

 

Źródło: Channel News Asia, kś

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.