Dobro ma kolor szary, a smak słodko-gorzki,

Dobro ma kolor szary, a smak słodko-gorzki,

Spotkanie z robotnikami w mieście Guadalajara, 30 stycznia 1979 r. Ojciec Święty każdemu potrafił okazać serce. Spotkanie z robotnikami w mieście Guadalajara, 30 stycznia 1979 r. Ojciec Święty każdemu potrafił okazać serce.

Nie jest tajemnicą, że dla narodu romantycznego, słynącego z pięknych zrywów narodowych wyważony i rzeczowy opis postaci Świętego Jana Pawła II nie jest sprawą łatwą. Jolancie Sosnowskiej to się udało, tym bardziej, że o Ojcu Świętym wie dużo, a może i najwięcej spośród polskich dziennikarzy.

Po przeczytaniu książki „Hetman Chrystusa”, która nie narzuca czytelnikowi żadnych interpretacji, z całą pewnością można stwierdzić, że jest to jedna z niewielu, a może i jedyna książka na polskim rynku księgarskim przeznaczona dla pokolenia młodych Polaków, którzy Ojca Świętego po prostu nie znają, bo znać nie mogli. Co ważne, zdrowy rozsądek, który cechuje charakter książki, nie sprawia, że jest ona nudna, a styl suchy i pozbawiony emocji. Okazuje się, że można pisać zarówno konkretnie, jak i ciekawie, ujawniając także swój stosunek do Ojca Świętego. Książka nie jest jednak, jak może się dotychczas przyzwyczailiśmy, peanem czy hymnem do miłości na cześć Świętego, ale relacją, która nie pozostawia żadnych wątpliwości o żelaznej konsekwencji, wielkiej przenikliwości i talencie dyplomatycznym Ojca Świętego.

Można odnieść wrażenie, że tych cech w ogóle nie wzięliśmy pod uwagę, patrząc na naszego Papieża wyłącznie jako na ukochanego i dobrotliwego Ojca Świętego. Jolanta Sosnowska opowiada nam o Ojcu Świętym prawie dzień po dniu jego pontyfikatu. Czytając „Hetmana” odnosimy wrażenie, że towarzyszymy mu, dzień w dzień w spotkaniach z ludźmi w różnych częściach świata. Widzimy z bardzo bliska, bardzo dokładnie jego mrówczą, wytrwałą ewangelizację, konsekwencję i olbrzymi wysiłek. W jego pontyfikacie nie ma ani skandali, ani niefortunnych wpadek. Dzięki Sosnowskiej widzimy człowieka, który z żelazną wewnętrzną dyscypliną zmierza drogą, którą mu wyznaczono. Ojciec Święty mówi o tym jak żyć, jak się nie pogubić i iść mimo wszystko w stronę dobra, mimo, że ma ono kolor szary, a smak słodko-gorzki. Taki bez upiększeń. I tak prawdziwa jest ta książka. Gorąco polecam lekturę „Hetmana Chrystusa”, zwłaszcza tym, którzy Jana Pawła II znają jednie z relacji innych.

Diana Kobylińska, dziennikarka

Hetman Chrystusa. Biografia św. Jana Pawła II - tom 1.

Hetman Chrystusa. Biografia św. Jana Pawła II - tom 1.

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.