Autor Wydawnictwa „Biały Kruk” – prof. dr hab. Wojciech Roszkowski laureatem Nagrody im. Księdza Idziego Radziszewskiego

Autor Wydawnictwa „Biały Kruk” – prof. dr hab. Wojciech Roszkowski laureatem Nagrody im. Księdza Idziego Radziszewskiego

Fot.: Michał Klag / Biały Kruk Fot.: Michał Klag / Biały Kruk

Prof. dr hab. Wojciech Roszkowski – wybitny historyk, specjalizujący się głównie w najnowszej historii Polski, został laureatem nagrody przyznawanej corocznie przez Zarząd TN KUL „za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego”.

W wykładzie nt. „Dechrystianizacja współczesnej Europy”, wygłoszonym tuż po wręczeniu dyplomu i statuetki, profesor zapewniał, że chrześcijaństwo to nie tylko tradycja, ale przede wszystkim fundament tożsamości europejskiej i polskiej. Jak twierdzi wybitny polski uczony, erozja chrześcijaństwa w Europie Zachodniej posunęła się tak daleko, że trudno czasem sobie wyobrazić, iż może się ona cofnąć. W Polsce można jeszcze ten proces zatrzymać. Wymaga to jednak głębokiego namysłu nad tym, jakiego rodzaju programy preferujemy, jakie treści są przekazywane młodemu pokoleniu w mediach i szkołach. Profesor Roszkowski podkreślał oprócz tego ważną rolę, jaką odgrywa w tej sytuacji polski Kościół. Gratulujemy nagrody.

AM/a

PAKIET Świat Chrystusa, Tomy 1-3 w promocyjnej cenie 180 zł

PAKIET Świat Chrystusa, Tomy 1-3 w promocyjnej cenie 180 zł

Wojciech Roszkowski

Tylko teraz cała trylogia „Świat Chrystusa” prof. Wojciecha Roszkowskiego zamiast 248,85 zł w promocyjnej cenie 180 zł
UWAGA! OFERTA NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI RABATAMI I PROMOCJAMI
 
Świat Chrystusa to monumentalna trzytomowa historia świata w okresie życia i działalności Jezusa Chrystusa. Obejmuje lata od 6 roku przed narodzeniem, aż do śmierci krzyżowej Jezusa z Nazaretu. Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof.

 

Wojciech Roszkowski

Urodził się w 1947 roku w Warszawie. Jest nie tylko politykiem i ekonomistą, ale też humanistą. Specjalizuje się w historii najnowszej, historii gospodarczej oraz naukach politycznych.

W roku 1987 zyskał tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych pracując w Katedrze Historii Gospodarczej Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Od października 1990 roku pracował również w Instytucie Studiów Politycznych PAN, gdzie objął kierownictwo Zakładem Europy Środkowo-Wschodniej. Tego samego roku został mianowany prorektorem Szkoły Głównej Handlowej i pełnił tę rolę do 1993 roku. Od 1991 roku posiada tytuł profesora tej uczelni. W roku 1996 uzyskał stopień naukowy profesora nauk humanistycznych. W latach 1994-2000 piastował stanowisko dyrektora Instytutu Studiów Politycznych PAN, a obecnie pełni tam funkcję Przewodniczącego Rady Naukowej.

Był związany z wieloma instytucjami, m.in. w okresie PRL działał w Polskim Porozumieniu Niepodległościowym, w latach 90 był członkiem Rady Inicjatyw Wydawniczych przy Ministrze Kultury, a na przełomie wieków pracował jako członek Rady Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Wykładał na uczelniach w USA. Profesor Roszkowski był również redaktorem naczelnym „Studiów Politycznych” oraz przewodniczącym rady Muzeum Historii Polski. W latach 2004-2009 był posłem do Parlamentu Europejskiego z okręgu śląskiego. W 2011 roku został członkiem rady nadzorczej Telewizji Polskiej. Natomiast w 2015 był jednym z członków jury konkursu „Książka Historyczna Roku”. W 2000 roku został udekorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2005 r. srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest autorem kilkutomowych publikacji poświęconych historii Polski XX wieku, książki „Półwiecze” oraz współautorem podręczników do historii.

W 2016 roku wydawnictwo Biały Kruk wydało 3-tomową książkę Wojciecha Roszkowskiego „Świat Chrystusa”. Ponadto profesor jest współautorem „Repolonizacji Polski”. Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w lutym 2018 ukazała się książka "Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego" autorstwa Wojciecha Roszkowskiego.

Mistrzowska Gra Józefa Piłsudskiego

Mistrzowska Gra Józefa Piłsudskiego

Wojciech Roszkowski

To była zaiste mistrzowska gra – zacząć wojnę w bloku państw, które ją ostatecznie przegrają, a zakończyć wśród zwycięzców! Sam wielki przeciwnik Józefa Piłsudskiego, Roman Dmowski, przyznawał Naczelnikowi, że to był genialny manewr.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.