Abp Jędraszewski: Wszystkie dzieci mają prawo do życia i miłości!
Abp Marek Jędraszewski. Fot.: Adam Bujak W minioną niedzielę, 10 września 2017 roku odbyła się jubileuszowa, bo 25. Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Do uczestnictwa w uroczystościach zachęciła piękna pogoda. Uroczysta Msza św. zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Eucharystii przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Uroczysta Msza św. poprzedzona została Drogą Krzyżową na kalwaryjskich dróżkach, natomiast w czasie Eucharystii poświęcono nową wotywną sukienkę dla Matki Bożej.
Podczas wygłoszonej homilii, arcybiskup Marek Jędraszewski odniósł się do współczesnego rozumienia słowa – tolerancja. „Jest to słowo w swoim znaczeniu nieprecyzyjne, niemniej jednak w powszechnym odczuciu społecznym oznacza postawę zgody na pewną odmienność u ludzi i zgody na odmienność, która by dotyczyła także spraw tak bardzo ważnych jak zasady moralne, w tym także zasady życia seksualnego, małżeńskiego, rodzinnego”. Jak wyjaśniał metropolita tolerancja w dzisiejszym rozumieniu, to niewtrącanie się w życie innych ludzi, obojętność na ich los, akceptacja życia pozbawionego wartości moralnych.
Abp Marek Jędraszewski skonfrontował tę postawę dzisiejszego człowieka, z nauką Jezusa Chrystusa. „Bo jakżesz inaczej zachować się wobec słów Chrystusa, który wzywa do tego abyśmy mieli odwagę upomnieć brata jeśli on postępuje źle. (...)Z czego wynika to niełatwe zobowiązanie by kogoś upomnieć w sprawach ważnych. Nie jest to przecież łatwe. Napomnienie ma wyrastać nie z poczucia wyższości czy osobistej nieskazitelności. Bo to jest nieprawda, każdy z nas jest człowiekiem słabym i dotkniętym grzesznością, ale chodzi o to aby dbać o siebie nawzajem i sobie w drodze do Boga pomagać. A to pomaganie i ta troska wobec siebie mają wynikać z miłości nie obłudnej, prawdziwej, która niekiedy także dużo musi kosztować”.
Ty masz zwyciężać! Opowieść o abp. Marku Jędraszewskim
Tuż przed obroną pracy doktorskiej przez ks. Marka Jędraszewskiego, 20 grudnia 1979 r., Papieskie Kolegium Polskie w Rzymie odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II. Podszedł wtedy do młodego kapłana z Poznania, którego już wcześniej poznał i polubił, i zapytał: „No, co tam, Marek? Jak tam z tym twoim Levinasem?” – ten bowiem litewski myśliciel był przedmiotem badań przyszłego profesora i arcybiskupa metropolity.
Podczas homilii metropolita krakowski przypomniał również wydarzenia, które miały miejsce dokładnie 100 lat temu w Fatimie, kiedy to Matka Boża przekazała trzem pastuszkom orędzie dla świata, by ten nawrócił się i przestał obrażać Boga, a także wezwała do częstej modlitwy różańcowej i do modlitwy za grzeszników.
Arcybiskup przypomniał, że rok po zakończeniu II wojny światowej, prymas Polski kardynał August Hlond postanowił zawierzyć nasz naród Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Wydarzenie to miało miejsce 8 września 1946 roku. Abp. Marek Jędraszewski przypomniał jak wyglądało to ważne dla narodu wydarzenie. „Było wtedy na Jasnej Górze ponad milion naszych rodaków. Wyobraźmy sobie tamte trudności komunikacyjne, w rok po zakończeniu wojny. Wyobraźmy sobie tamte trudności aprowizacyjne i wszelkie utrudnienia, które Polacy zdążający na Jasną Górę napotykali. A było ich ponad milion”. Metropolita przytoczył również fragment sprawozdania, które zostało zamieszczone w pochodzącej z tamtego okresu „Niedzieli”: „Był to milion serc, pałających miłością do Matki Bożej, milion dusz, oddanych Panu Bogu, milion mózgów, zatroskanych myślą o losach Ojczyzny i szukających u swojej Matki i Królowej - pociechy, ratunku i mocy wiary w nadejście dnia, w którym zapanuje na świecie Sprawiedliwość, Pokój i Miłość, i Prawda, i Dobro, i Piękno!”.
Abp Marek Jędraszewski przypomniał, że 6 czerwca 2017 roku w sanktuarium fatimskim w zakopiańskich Krzeptówkach w obecności prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, miało miejsce uroczyste odnowienie Aktu Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Matki Najświętszej.
Podczas swojej homilii metropolita krakowski apelował również, o prawo do życia dla nienarodzonych dzieci. „Nie wolno nam zgadzać się na to, że w imię tego, że ktoś może okazać się chory, może zostać zabity. Nie możemy się na to zgodzić, bo Chrystus nas wzywa ku miłość i miłość jest podstawowym prawem, które musi obowiązywać wszystkie Jego dzieci. Ta inicjatywa ma na celu przede wszystkim ochronę życia. Każdego życia, które już jest i które jest pod sercem matki, i które chce cieszyć się pięknem tego świata”. Abp Marek Jędraszewski przypomniał również dzieła na rzecz dziecka i rodziny prowadzone w Archidiecezji Krakowskiej, zachęcając równocześnie do angażowanie się w protest przeciwko tzw. aborcji eugenicznej, skierowanej wobec dzieci, u których podczas badań prenatalnych wykryto podejrzenie choroby.
Za: archidiecezja krakowska
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.