Żony muzułmańskich imamów walczą o prawa kobiet, wydały fatwę w sprawie małżeństw nieletnich
Kobiety w krajach muzułmańskich muszą dostosować się do surowych wymagań Koranu dotyczących ubioru, posłuszeństwa mężczyznom czy zamążpójścia. Fot.: Arnesen/Wikimedia Commons Żony imamów zamieszkujące Indonezję postanowiły wziąć sprawy małżeństw z nieletnimi dziewczętami w swoje ręce. Jak wiadomo prawo muzułmańskie zezwala na zamążpójście nawet bardzo młodych dziewcząt, wystarczy, że osiągną one wiek dojrzałości płciowej. Natomiast do zaręczyn, może dojść nawet w dzień po narodzinach dziewczynki.
Do tej pory, zgodnie z prawem panującym wśród indonezyjskich muzułmanów, rodzice mogli wydać za mąż nawet szesnastoletnią córkę. Muzułmanki, które są żonami imamów, czyli duchownych i politycznych przywódców, postanowiły zawalczyć o prawa dziewcząt i podnieść wiek gotowości wstąpienia w związek małżeński z 16. do 18. roku życia.
Biorąc pod uwagę pozycję kobiety w świecie religii muzułmańskiej, gdzie kobiety są traktowane jako podległe mężczyznom i praktycznie nie mające głosu, wydana fatwa jest niewątpliwym precedensem. Fatwa sama w sobie nie jest jeszcze wiążąca i nie zmieni prawa, jednak z definicji jest nią przedstawiona na piśmie, wpływowa opinia wysokiego uczonego, która ma za zadanie wyjaśnić wątpliwości lub kontrowersje teologiczne, prawne lub teologiczno-prawne.
Wygnani z raju
Adam i Ewa zostali z raju wygnani, a ich cierpienie przeniosło się na wszystkie następne generacje. Od tamtego czasu nikt już nie rodzi się w raju. Jesteśmy wygnani przed przyjściem na świat. Próbujemy budować raj sami, ale jak to się udaje – no cóż, wystarczy rozejrzeć się dookoła… Daremny trud; przekleństwo Adama i Ewy wlecze się za nami. Jeżeli coś naprawdę łagodzi jego skutki, to na pewno poezja. Oczywiście nie każda. Lecz Marka Skwarnickiego – owszem.
Indonezja jest krajem gdzie liczba ślubów muzułmańskich jest najwyższa na świecie. Według danych Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), co czwarta kobieta w tym kraju wychodzi za mąż mając mniej niż 18 lat.
Fatwa dotycząca podniesienia minimalnego wieku do zawarcia związku małżeńskiego, została wydana jako efekt trzydniowego kongresu żon imamów, który niedawno odbył się w Cirebon na wyspie Jawie. Było to pierwsze spotkanie tego typu.
Kobiety uznały, że małżeństwa nieletnich są szkodliwe. „Żony imamów wiedzą o problemach i przeszkodach z jakimi borykają się kobiety, możemy podjąć działania nie czekając, aż rząd podejmie kroki i ochroni te dzieci”, powiedziała organizatorka kongresu Ninik Rahayu. Dla poparcia swojego stanowiska, kobiety powołały się na dane według których, wiele indonezyjskich dzieci-narzeczonych nie może kontynuować rozpoczętej edukacji, zaś połowa małżeństw z nieletnią kończy się rozwodem.
Jeżeli głos kobiet w tej sprawie zostanie wysłuchany, to można będzie uznać podniesienie wieku zdolności do zamążpójścia w Indonezji za niezwykle ważny krok w poszerzeniu praw kobiet muzułmańskich. Być może będzie to również wskazówka dla innych muzułmańskich wspólnot, aby nie zmuszać nieletnich dziewcząt do wchodzenia w związek małżeński.
Źródło: BBC, kf
Komentarze (2)
Też mam wątpliwości - podobnie jak Tomasz. Albo to dziennikarska "kaczka" albo z tym gnębieniem kobiet przez muzułmanów to czyjaś obsesja?
Coś mi tu nie pasuje. Kobiety nie mające praw wydały fatwę czyli "wpływową opinię wysokiego uczonego"
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.