Superwulkan w Yellowstone może niedługo wybuchnąć! W ostatnim miesiącu doszło do 1000 wstrząsów sejsmicznych.

Superwulkan w Yellowstone może niedługo wybuchnąć! W ostatnim miesiącu doszło do 1000 wstrząsów sejsmicznych.

Erupcja wulkanu Etna na Sycylii w grudniu 2011 roku. Fot.: gnuckx/ Wikimedia Commons Erupcja wulkanu Etna na Sycylii w grudniu 2011 roku. Fot.: gnuckx/ Wikimedia Commons Wiele osób słyszało o Narodowym Parku Yellowstone, znajdującym się na obszarze stanów Wyoming, Idaho oraz Montany, słynącym głównie z gejzerów, gorących źródeł czy wulkanów błotnych. Mniej znanym faktem jest to, że pod parkiem narodowym kryje się superwulkan. Najgorsze scenariusze w ramach symulacji przeprowadzanych przez naukowców z USGS (United States Geological Survey) wskazują, że ewentualny wybuch oznaczałby znaczne szkody, głównie dla środkowej części Stanów Zjednoczonych oraz potencjalne globalne perturbacje klimatyczne wskutek wyrzuconej ilości pyłów i popiołu. Według szacunków ostatni wybuch miał miejsce około 640 000 lat temu. Obszar parku i znajdującego się pod nim wulkanu podlega nieustannej obserwacji i monitorowaniu.

W ostatnim czasie część lokalnej społeczności z niepokojem spogląda na wzmożoną aktywność sejsmiczną na terenie parku i w jego okolicach. Według różnych źródeł, od 12 czerwca odnotowano około 900 (inne szacunki mówią o ponad 1000) wstrząsów sejsmicznych w regionie superwulkanu Yellowstone, usytuowanego w środkowej i zachodniej  części parku. Jedno z silniejszych trzęsień zarejestrowano w nocy z 5 na 6 lipca. Osiągnęło ono 5.8 w skali Richtera i było odczuwalne przez mieszkańców południowej i zachodniej Montany. Służby uspokajają mieszkańców, wskazując, że epicentrum znajdowało się poza obszarem parku narodowego i nie należy spodziewać się erupcji wulkanu.

Pomimo tego wśród okolicznych mieszkańców panuje atmosfera niepokoju. Odnotowane trzęsienie było ósmym pod względem siły, jakie kiedykolwiek zarejestrowano w Montanie, a najsilniejszym jakie dotknęło region od 34 lat. Ponadto nastąpiło ono po około miesiącu wzmożonej aktywności sejsmicznej w okolicach parku.

Tajemnice Ziemi Świętej

Tajemnice Ziemi Świętej

Adam Bujak

Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.

 

Jacob Lowenstern z USGS uspokaja, że podobne okresy aktywności to nic nowego i nie należy przywiązywać do nich szczególnej uwagi. Przypomina, że „podobne okres aktywności sejsmicznej, trwającej trzy tygodnie, odnotowano chociażby na płaskowyżu Madison (zachodnia, graniczna część parku), a w 1985 zarejestrowano wstrząsy powtarzające się przez około siedem miesięcy”.

USGS ocenia szanse na erupcję jako minimalne. Nawet gdyby erupcja taka nastąpiła, w ocenie agencji wypływająca lawa nie przekroczyłaby granic parku. Ciężko z kolei przewidzieć, czy ewentualny wybuch charakteryzowałby się spokojnym przebiegiem, polegającym głównie na wypływie lawy, czy nastąpiłby w sposób gwałtowny, uwalniając przy okazji dużą ilość popiołu, stanowiącego rzeczywiste zagrożenie dla mieszkańców regionu. Sami naukowcy są sceptyczni w stosunku do krążących opinii, według których wybuch superwulkanu w Yellowstone przyniósłby kres Stanom Zjednoczonym jakie znamy obecnie.

Wydawać się może, że na całej kuli ziemskiej panuje ostatnimi czasy wzmożona aktywność tak sejsmiczna, jak i wulkaniczna. Nie sięgając daleko, trzęsienia o znacznej sile dotykały ostatnio Kalifornię, gdzie zlokalizowany jest uskok San Andreas, Oklahomę (co do której USGS wydało specjalne ostrzeżenie w 2016 roku, dotyczące wzrostu zagrożenia związanego z trzęsieniami ziemi), Chile czy Filipiny. Równolegle pojawiają się głosy o wzmożonej aktywności tzw. pacyficznego pierścienia ognia (erupcje wulkanów Colima w Meksyku czy Sakurajima w Japonii). Wszelkie opinie, podnoszące kwestie wzrostu ilości tego typu zjawisk, jak dotąd nie doczekały się oficjalnego potwierdzenia ze strony środowisk naukowych.

 

Źródło: Fox News, ks

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.