Ćwiczenia na wypadek ataku ładunkiem nuklearnym w USA

Ćwiczenia na wypadek ataku ładunkiem nuklearnym w USA

Grafika prezentuje lokalizację ćwiczeń Grafika prezentuje lokalizację ćwiczeń "Gotham Shield 2017. Fot.: Federal Emergency Management Agency

Poruszenie pośród amerykańskich mediów prawicowych oraz internautów wywołały plany dotyczące zaplanowanych na szeroką skalę ćwiczeń na wypadek ataku improwizowanym ładunkiem nuklearnym.

Celem ćwiczeń, odbywających się pod kryptonimem „Gotham Shield 2017” (GS 17) jest ocena zdolności do zapobiegania, ochrony, odpowiedzi i wdrożenia działań pierwszej potrzeby przez lokalne społeczności w sytuacji ataku improwizowanym ładunkiem nuklearnym. Ćwiczenia dostarczą informacji na temat skuteczności zarządzania w sytuacji kryzysowej na poziomie regionalnym i krajowym, a także jakości procesów wsparcia w sytuacji zagrożenia, zarówno przed jak i po symulowanym ataku. Scenariusz zakłada hipotetyczną detonację 10-kilotonowego ładunku nuklearnego nad obszarem New Jersey, oraz mniejszego na granicy kanadyjsko-amerykańskiej. Struktura ćwiczeń składa się z trzech głównych segmentów: zapobiegania i ochrony przed atakiem, właściwej odpowiedzi na zaistniały stan zagrożenia, wdrożenia działań przywracających funkcjonowanie obszaru ataku.

W ćwiczenia zaangażowane są m. in. FBI, Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA), USNORTHCOM wraz z Departamentem Obrony, Agencja zarządzania Kryzysowego stanu Nowy York, New Jersey oraz miasta Nowy York, jak i szereg mniejszy organizacji.

Nad przebiegiem ćwiczeń czuwać będzie Międzyjednostkowy Zespół Planowania, którego zadaniem będzie przewodzenie, kontrola oraz koordynacja poszczególnych etapów, na które składają się pomniejsze ćwiczenia.

Uległość czy niepodległość

Uległość czy niepodległość

Andrzej Nowak

Zbiór głębokich refleksji prof. Andrzeja Nowaka nad losem naszego narodu. Cieszący się ogromną popularnością i szacunkiem pisarz, wybitny patriota i uczony, wypowiada się o sensie walki Polaków o niepodległość – zarówno dawniej, jak i teraz. Wyjaśnia znaczenie i uwarunkowania powstań, poczynając od konfederacji barskiej, zasadność wojny z bolszewikami, września 1939, zrywu i czynu solidarnościowego z końca XX stulecia.

 

Pierwsze scenariusze dotyczące organizacji ćwiczeń pojawiły się w połowie listopada 2016 roku. Ostateczna wersja została zatwierdzona z końcem marca 2017 roku. Oficjalnie ćwiczenia rozpoczęły się 18 kwietnia i potrwają do 5 maja, przy czym ich najważniejsza częśc odbędzie się w okresie od 24 do 28 kwietnia. Do 12 maja potrwają natomiast podsumowania dotyczące przebiegu GS 17. Na grafice powyżej zaprezentowano lokalizację ćwiczeń.

Powyższe informacje wśród części mediów (operujących głównie w sieci) wywołały niepokój, natychmiast też zaczęły się szerzyć fałszywe informacje, jakoby rząd USA przygotowywał się do tzw. operacji fałszywej flagi. Mianem tym określa się tajne operacje przeprowadzone przez rząd (teoretycznie mogą to być też potężne korporacje bądź inne instytucje), dzięki którym możliwe jest obarczenie winą inne państwo, naród czy grupę etniczną za jakiś określony stan rzeczy. Mówiąc krótko jest to sfingowane działanie szukające kozła ofiarnego. Dzięki takiemu działaniu rząd uzyskuje poparcie społeczne do działania. Słynnym przykładem jest chociażby zaplanowana przez CIA w 1962 roku „Operacja Northwoods”, dzięki której USA zyskałby pretekst do inwazji na Kubę. Niemniej, operacja ta nigdy nie została oficjalnie zatwierdzona ani wykonana.

GS 17 to jednak typowe działania amerykańskiego rządu, który co jakiś czas rutynowo przeprowadza podobne ćwiczenia. Mimo, że napięta sytuacja geopolityczna sprzyja spekulacjom, to operacja ta została zaplanowana ze sporym wyprzedzeniem. Bardzo podobną sytuację można było obserwować pod koniec roku 2015, kiedy we wrześniu odbywały się ćwiczenia militarne pod kryptonimem „Jade Helm 15”, co przyczyniło się do powstania wielu teorii spiskowych, jakoby rząd USA planował rozpętanie wojny domowej bądź wprowadzenie stanu wojennego.

Źródło: NNSS, gnyha.org, kś

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.