Walia i Szkocja oferują darmową aborcję mieszkankom Irlandii Północnej!
Kobiety walczące o prawo do aborcji. Fot.: jordanuhl7/ Wikimedia Commons
Walia i Szkocja w geście solidarności z pokrzywdzonymi przez prawo obywatelkami Irlandii Północnej oferują darmową aborcję. Mimo, że wszystkie są administracyjno-ustrojowymi podmiotami Wielkiej Brytanii, to każda rządzi się nieco innymi prawami. Irlandia Północna ma jedno z najbardziej restrykcyjnych praw dotyczących aborcji na świecie, dzięki czemu usunięcie ciąży, jest na tym terenie niemal niemożliwe.
Premier Walii, Carwyn Jones, oznajmił, że rząd będzie odtąd pracował nad realizacją obietnicy finansowania aborcji kobietom z Północnej Irlandii. Podobne stanowisko zajęła w tej sprawie Nicola Sturgeon, premier Szkocji. Według niej „aborcja powinna być częścią standardowej opieki zdrowotnej dla wszystkich kobiet i dostępna bez żadnych obostrzeń. Szkocki rząd wierzy, że kobieta z Irlandii Północnej, powinna mieć dostęp do aborcji za darmo, na takich samych zasadach, jak kobiety w Szkocji. Osiągnięcie tego stawiamy sobie za cel”.
Z kolei Ian Paisley, premier Irlandii Północnej, a zarazem lider Demokratycznej Partii Unionistycznej powiedział jasno, że będzie przeciwny jakimkolwiek zmianom w tej kwestii. „Chcę by było jasnym dla wszystkich, że prawa nienarodzonego dziecka, są w mojej opinii oraz w opinii członów mojej partii przesądzone, niezależnie od jakiegokolwiek politycznego porozumienia, które nastąpi. Niech będzie co do tego żadnych wątpliwości. Jeżeli ktokolwiek uważa nasz punt widzenia życia i świętości życia nienarodzonego za przedmiot politycznych rozgrywek, to oznacza, że nie rozumie mnie i nie rozumie mojej partii, i powinien zacząć zdawać sobie z tego sprawę. Demokratyczna Partia Unionistyczna wierzy, że płód jest człowiekiem, odczuwa ból i emocje, jest stworzony w sposób cudowny i idealny… Moja partia będzie stała na tym stanowisku, niezależnie od układów politycznych, które zostaną zawarte”.
Rok 11. W imieniu uciskanych
Album przedstawia najważniejsze wydarzenia z 11. roku pontyfikatu Jana Pawła II (od 16 października 1988 do 16 października 1989). Fragmenty przemówień, homilii, rozważań i katechez, które wygłosił Ojciec Święty. Piękne fotografie Arturo Mari pokazują m.in. papieskie pielgrzymki do Zambii, Malawi, Reunionu, na Madagaskar, do Norwegii, Islandii, Finlandii, Danii, Szwecji, Hiszpanii oraz do Korei Południowej, Indonezji na Mauritius. Na zdjęciach zobaczymy też Mszę św.
British Pregnancy Advisory Service, charytatywna instytucja, której celem jest wspieranie kontrolowania urodzeń poprzez promowanie i zapewnienie wysokiej jakości usług związanych z antykoncepcją i aborcją, opowiada się za koniecznością usunięcia wszelkich opłat związanych z konsultacjami i zabiegami dla kobiet z Irlandii Północnej. Instytucja wyraziła również zaniepokojenie, że nieuregulowanie tej kwestii, może przyczynić się do opóźnienia „leczenia”. „Chociaż aborcja jest bardzo bezpiecznym zabiegiem, im wcześniej zostanie wykonana tym lepiej dla zdrowia psychicznego i fizycznego kobiety. Mamy nadzieję, ze nasza decyzja ułatwi kobietom działanie w tym bardzo niespokojnym okresie. Te kobiety, które musiały zapłacić za zabiegi, mogą spodziewać się od nas zwrotów. BPAS oczekuje współpracy z rządem, tak aby jak najszybciej, zaczął on finansować oferowane usługi”.
Przytoczone wypowiedzi w zasadzie nie wymagają komentarza. Jak na dłoni widać, że aborcyjne lobby chce objąć jak największy teren, umożliwienie kobietom nieograniczonego dostępu do aborcji nie tylko przyczyni się do zabijania dzieci, ale sprawi, że instytucje takie jak British Pregnancy Advisory Service wyciągną od państwa grube pieniądze za wykonane usługi. Oby na świecie było jak najwięcej osób pokroju Iana Paisley’a, którzy potrafią twardo stać na swoim stanowisku, dla których ważniejsze jest życie drugiego człowieka niż pieniądze.
Źródło: The Guardian, kf
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.