W Europie powstało pierwsze, innowacyjne urządzenie pozwalające zobaczyć dziecko w życiu płodowym jak na dłoni!

W Europie powstało pierwsze, innowacyjne urządzenie pozwalające zobaczyć dziecko w życiu płodowym jak na dłoni!

Być może dzięki nowej technologii obrazującej, na świat przyjdzie więcej zdrowych dzieci i coraz mniej kobiet będzie decydować się na aborcję.  Fot.: Andrés Nieto Porras/Wikimedia Commons Być może dzięki nowej technologii obrazującej, na świat przyjdzie więcej zdrowych dzieci i coraz mniej kobiet będzie decydować się na aborcję. Fot.: Andrés Nieto Porras/Wikimedia Commons Miliony dolarów kosztowała realizacja projektu, dzięki któremu przyszli rodzice mogą zobaczyć, z dużo większą dokładnością niż w wypadku zwykłego USG, nawet dwudziestotygodniowy płód. Wysokiej jakości obraz umożliwia również bardzo dokładne obserwowanie ruchów dziecka. Wszystko to dzięki zaawansowanej technologii MRI, czyli obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Pierwsze urządzenie MRI do badań płodów powstało niedawno w Londynie.

 

„Nie ma nic bardziej emocjonującego niż zobaczenie ruchów dziecka w łonie matki. Dzięki MRI przenosimy się na wyższy poziom technologii”, twierdzi Cathy Ranson, redaktor strony ChannelMum.com, gdzie został zamieszczony krótki film pokazujący efekty badania za pomocą innowacyjnego urządzenia. Ruchy dziecka są niesamowicie płynne, można dostrzec jak dziecko w łonie nie tylko porusza kończynami, ale i obraca głowę i wstaje prostując nóżki. Co najbardziej niezwykłe widoczne są nawet narządy wewnętrzne dziecka!

Historia ultrasonografów sięga początku XIX wieku. Szybko okazało się, że fale ultradźwiękowe, które początkowo wykorzystywano do pomiarów odległości pod wodą, znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach nauki. W połowie wieku XX, neurolog-psychiatra Karl Dussik użył po raz pierwszy reflektoskopu, w celu wykrycia guza mózgu. Jego próby, mimo, że nie przyniosły spektakularnych rezultatów, zapoczątkowały prace nad zastosowaniem fal ultradźwiękowych w medycynie. Okres największego rozwoju ultrasonografów przypadł na drugą połowę XX wieku, wtedy również wykonano pierwsze USG które pozwoliło dostrzec płód w łonie matki. Dzięki takiemu zastosowaniu USG zwanego „oknem na łono” badanie ciężarnych kobiet ułatwiło lekarzom m.in. określanie ułożenia i wieku płodu.

Poezje zebrane. Tryptyk rzymski

Poezje zebrane. Tryptyk rzymski

Jan Paweł II, Adam Bujak, Marek Skwarnicki, Karol Wojtyła

Wielkie Wydanie Jubileuszowe! Album na 25 rocznicę Pontyfikatu i na 83. urodziny Ojca Świętego! Zawiera wszystkie wiersze i poetyckie medytacje, jakie napisał Karol Wojtyła oraz bestseller Jana Pawła II "Tryptyk rzymski". Książka ta to dokument nie mający precedensu w historii polskiej literatury.

 

Jednak tradycyjny ultrasonograf mimo swojej wysokiej użyteczności, ma ograniczone możliwości wizualizacji. Jakość obrazu może różnić się w zależności od wieku, wagi czy pozycji dziecka. Nowa technologia natomiast, pozwala uzyskać wyraźne zdjęcia całej macicy, jak również szczegółowe i wyraźne detale takie jak praca serca płodu.

Trzeba zaznaczyć, że ten postęp był możliwy nie tylko dzięki pracy wybitnych naukowców ale i dzięki wsparciu finansowemu fundacji charytatywnych wspierającej badaczy, Wellcome Trust oraz  fundacji Research Council UK, która również zajmuje się pomocą finansową dla całego spektrum dziedzin naukowych, od biologii i medycyny, po nauki społeczne i humanistyczne.

„[Urządzenie MRI] widzi struktury wewnątrz ciała, pomimo kości, mięśni lub tłuszczu (…) Jest to również jedna z niewielu technik obrazowania, którą można bezpiecznie stosować podczas ciąży”. Wyjaśnia dr David Lloyd – jeden z członków zespołu pracującego nad urządzeniem. Naukowcy marzą o tym, aby sprzęt MRI był dostępny dla kobiet, na całym świecie, co umożliwi wykrywanie i leczenie ewentualnych nieprawidłowości jeszcze w życiu prenatalnym dziecka.

 

 

 

Źródło: CNS, ChannelMum.com, kf

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.