Papież Franciszek ogłosi dwóch nowych polskich biskupów. Znamy ich nazwiska!

Papież Franciszek ogłosi dwóch nowych polskich biskupów. Znamy ich nazwiska!

Ks. prał. Franciszek Ślusarczyk. Fot.: Michał Klag/Biały Kruk Ks. prał. Franciszek Ślusarczyk. Fot.: Michał Klag/Biały Kruk

W Krakowie bardzo długo czekano na następców dwóch biskupów: Grzegorza Rysia, który w 2017 r. został nowym metropolitą łódzkim, oraz Jana Zająca, który pełnił funkcję kustosza sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i z powodu wieku przeszedł na emeryturę. Papież Franciszek miał podjąć decyzję jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Dotarliśmy do informacji, że nominacje najprawdopodobniej będą ogłoszone dzisiaj; Ojciec Święty miał zadecydować, że nowymi biskupami pomocniczymi w Krakowie zostaną ks. prał. Franciszek Ślusarczyk oraz ks. prof. Janusz Mastalski, obecny rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Obie nominacje potwierdzają nasze źródła w Watykanie.

Oznacza to również, że nie potwierdziły się spekulacje odnośnie możliwej nominacji biskupiej dla ks. prof. Jana Machniaka, związanego od dawna z Uniwersytetem Papieskim im. św. Jana Pawła II, a zarazem proboszcza pięknego kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Ks. Franciszek Ślusarczyk (ur. 1958) od lat jest związany z sanktuarium Bożego Miłosierdzia i od 2002 roku był zastępcą rektora ds. duszpasterskich Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a od 2014 roku jest rektorem (czyli kustoszem) Sanktuarium, kiedy przejął schedę po bpie Zającu. Był więc naturalnym kandydatem do sakry biskupiej i papież Franciszek uszanował prośbę lokalnych środowisk, aby właśnie ks. Ślusarczykowi powierzyć godność biskupią oraz pieczę nad jednym z najbardziej znanych sanktuariów świata. Ks. dr Franciszek Ślusarczyk jest kapelanem Ojca Świętego, a wyświęcony na księdza został w 1984 roku. Jest człowiekiem modlitwy i całkowicie oddany sprawie Bożego Miłosierdzia, któremu powierzył większą część swojego życia kapłańskiego. Znany jest też ze swej postawy patriotycznej.

AUDIOBOOK "Dzienniczek św. Siostry Faustyny" - czytany przez Halinę Łabonarską

AUDIOBOOK "Dzienniczek św. Siostry Faustyny" - czytany przez Halinę Łabonarską

Halina Łabonarska


„Dzienniczek” św. Siostry Faustyny to najczęściej tłumaczone polskie dzieło na świecie, ale przede wszystkim to perełka literatury mistycznej. Jest to lektura, która człowieka autentycznie zmienia i dotyka w samej duszy. Bóg każdemu z nas pokazuje drogę do świętości, ale z Siostrą Faustyną obcował bezpośrednio i bezpośrednio do niej przemawiał.

 

Z kolei ks. prof. Janusz Mastalski (ur. 1964) całość swojego życia dorosłego poświęcił nauce. Święcenia kapłańskie przyjął w 1989 z rąk kardynała Franciszka Macharskiego. Przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii w Gdowie (niedaleko Krakowa), przez kolejne trzy lata pełnił posługę w parafii św. Szczepana w podwawelskim grodzie. Doktoryzował się w 1998 na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w oparciu o pracę pt. „Realizacja procesu nauczania katechetycznego”, której promotorem był prof. Marian Śnieżyński. Stopień doktora habilitowanego uzyskał tamże w 2003 na podstawie rozprawy zatytułowanej „Zasady edukacyjne w katechezie” (na podstawie badań przeprowadzonych w krakowskich gimnazjach). Tytuł naukowy profesora nauk teologicznych otrzymał 2 stycznia 2009. W 2017 r. arcybiskup Marek Jędraszewski mianował go rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Ks. prof. Mastalski opublikował ok. 150 artykułów z zakresu wychowania dzieci i młodzieży.

Jeżeli informacje z Watykanu się potwierdzą to z tej konstelacji wynika, że ks. prał. Franciszek Ślusarczyk przejmie dotychczasowe obowiązki bpa Jana Zająca, zaś ks. prof. Janusz Mastalski zastąpi bpa Grzegorza Rysia, który również wywodzi się ze środowiska akademickiego. Stolica Apostolska jeszcze dziś ma wystosować oficjalne oświadczenie z potwierdzeniem tych dwóch nominacji.

 

Adam Sosnowski, miesięcznik Wpis

Numer 11/2018

Wiara Patriotyzm i Sztuka

Numer 11/2018

 


 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.