Podglądając skromne życie braci kamedułów.

Podglądając skromne życie braci kamedułów.

Bracia kameduli przybyli do kraju Słowian już w 1001 lub 1002 roku. Zakonników zaprosił książę Bolesław Chrobry. Było to związane z jego staraniami o koronację. Do dwóch przybyłych z Włoch braci, dołączyło trzech tutejszych, Izaak, Mateusz i Krystyn. Niestety ich posługa nie trwała długo, w roku 1003 ponieśli śmierć. Kilka lat później św. Bruno z Kwerfurtu pisze Żywot Pięciu Braci Męczenników. Kilka wieków później do Polski przybywają kameduli, który osiedlają się na krakowskich Bielanach. Historia kamedułów w Polsce jest niezwykle bogata i burzliwa. Losy kamedułów dziś, zostały uwiecznione na wspaniałych fotografiach Adama Bujaka, które znajdują się w albumie „Legenda Białych Braci”.

Legenda białych braci

Legenda białych braci

Adam Bujak

Ponad tysiąc lat temu w tej puszczy zginęli męczeńską śmiercią pierwsi pustelnicy na polskich ziemiach, protoplaści kamedułów. Do dziś rosną w kazimiersko-bieniszewskiej kniei dęby pamiętające średniowiecznych Piastów. Do dziś trwa kult Pięciu Braci Męczenników, których ofiara wpisała się w narodziny państwowości polskiej.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.