Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krakowie. Uroczysta Eucharystia w Katedrze Wawelskiej, pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krakowie. Uroczysta Eucharystia w Katedrze Wawelskiej, pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krakowie w niedzielę 4 marca rozpoczęła  uroczysta Eucharystia w Katedrze Wawelskiej, pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

 „Naszą pamięcią, pamięcią matki Kościoła chcemy ogarnąć tych, którzy dla Boga, dla ojczyzny, dla Polski dali najwyższe świadectwo cierpienia, życia, śmierci i nadziei. Chcemy się modlić za tych, których określa się mianem Żołnierzy Wyklętych, a jeszcze trafniej Żołnierzy Niezłomnych”- powiedział na wstępie metropolita.

Myślą przewodnią Homilii było wywodzące się z nauczania św. Pawła motto  „wbrew mądrości tego świata”. Arcybiskup przypomniał, że wbrew mądrości tego świata, czyli przekonaniu i głoszeniu pewności i ostateczności śmierci, po której, zwłaszcza według wyobrażeń materialistycznych nie ma już nic, Kościół głosi inną mądrość i inną moc, która wyrasta z prawdy o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

Metropolita wskazał , że bez wątpienia ideologia nazistowska i bolszewicka była mądrością tego świata w XX w., ale byli ludzie, którzy mieli odwagę przeciwstawić się jej, głosząc większą mądrość-Bożą. Do nich należą Żołnierze Wyklęci. Podkreślił także, że co jakiś czas z pejzażu naszej ojczyzny wyłaniają się nowe świadectwa ich cierpień i ich męki. Arcybiskup przypomniał o świętych znakach, z którymi szli na śmierć, czyli o wyrytych na ścianach budynku przy ul. Świerszcza 2, miejscu ich męczeństwa, napisach: „Jezu wyratuj", „Matko Boża Opiekunko Nasza Wyratuj". Cytował także fragmenty grypsów, które płk. Łukasz Ciepliński pisał do kilkumiesięcznego synka: „Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazł moją mogiłę, to na niej możesz te słowa napisać. Żegnaj mój ukochany. Całuję i do serca tulę. Błogosławię i Królowej Polski oddaję. Ojciec".

Na zakończenie homilii arcybiskup zwrócił się do wszystkich, aby oddali Żołnierzom Niezłomnym należną im cześć oraz nieustannie wydobywali z mroku historii święte znaki, które po sobie pozostawili.

Po Mszy Św. odbył się przemarsz ulicami Krakowa, przez Rynek Główny do parku im. H. Jordana z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego. W parku miał miejsce Apel Poległych, salwa honorowa, złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikami Żołnierzy Wyklętych.

Źródło: Archidiecezja Krakowska

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.