Dr Jerzy Kruszelnicki donosi z COP24: próbuje się połączyć ogień z wodą!

Dr Jerzy Kruszelnicki donosi ze szczytu klimatycznego: próbuje się połączyć ogień z wodą

Fot. dr Jerzy Kruszelnicki/COP 24 to też festiwal strojów Fot. dr Jerzy Kruszelnicki/COP 24 to też festiwal strojów

Konferencja Klimatyczna w Katowicach COP (Conference of the Parties ) 24 pod prezydencją Polski (wiceminister środowiska Michał Kurtyka kieruje organizacją)  ma za zadanie wypracowanie ram a nawet konkretnych rozwiązań, które umożliwią w praktyce wdrożenie w życie ogólnych zapisów Porozumienia Paryskiego z 2015 r. Ton wypowiedzi obecnych polityków i przedstawicieli ONZ w dniu 3 grudnia 2018 na sesji inauguracyjnej Konferencji wskazuje, że zadanie to będzie bardzo, bardzo trudne do realizacji.

Widać jednak autentyczną świadomość zagrożeń środowiska zwłaszcza ze strony przedstawicieli Organizacji Narodów Zjednoczonych, którą reprezentuje Sekretarz Generalny Antonio Guterres i Przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego Maria Fernanda Espinosa.

Fot. dr Jerzy Kruszelnicki/David Attenborough w przerwie Konferencji Fot. dr Jerzy Kruszelnicki/David Attenborough w przerwie Konferencji Wielkim wydarzeniem dzisiejszego dnia była obecność i przemówienie sławnego brytyjskiego biologa i komentatora filmów BBC Sir Davida Attenborough; to doświadczony i obdarzony wiedzą człowiek, który wprost mówił o widocznej na horyzoncie katastrofie ekologicznej, jeśli ludzkość - politycy i społeczeństwa - wspólnie nie podejmą realnych działań przeciwdziałających niszczeniu naszej planety. Należy jednak zauważyć, że jednak część polityków, oględnie mówiąc, przy problemach klimatu próbuje pogodzić przysłowiowe „wodę z ogniem” i inaczej pojmuje pojęcie Zrównoważonego Rozwoju, niż to zdefiniowane podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 r.  

Sukces (lub jego brak) na COP 24 będzie zależeć czy organizatorzy Konferencji, w tym strona polska, dobrze przygotowali merytoryczny, i na dodatek uniwersalny dla wszystkich stron COP, plan działania. A przecież w gruncie rzeczy w całej tej sprawie nie chodzi o to, o ile co do setnych stopnia zmieni się  temperatura na Ziemi, ale o to, czy nie zabraknie nam wody słodkiej jako bazy rolnictwa i roślinności w ogóle, i czy nie wywieje nam i nie ulegnie erozji gleba w skali globalnej. Bo rozpoczęcie walki o wodę, gdyby jej brakło, oznaczałby już tylko epilog w historii rodzaju ludzkiego.

Dr Jerzy Kruszelnicki z Katowic, miesięcznik Wpis

Kajakowe szlaki Świętego. Wędrówka śladami Jana Pawła II

Kajakowe szlaki Świętego. Wędrówka śladami Jana Pawła II

Waldemar Bzura, Jerzy Kruszelnicki

Któż nie słyszał o wyprawach kajakiem po rzekach i jeziorach (pierwsza w 1953 r.) księdza, a następnie biskupa, kardynała Karola Wojtyły, przyszłego wielkiego Papieża? Kto jednak zna bliżej trasy tych wypraw? Niewielu. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie przebiegały one tylko przez Mazury; Wujek, jak nazywali Go towarzyszący Mu przyjaciele, pływał także po Pomorzu Zachodnim, wśród Borów Tucholskich, rzekami Powiśla i Warmii, Puszczy Augustowskiej, Suwalszczyzny.

 

Numer 11/2018

Wiara Patriotyzm i Sztuka

Numer 11/2018

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.