Zmiana w tendencji emigracyjnej! Coraz więcej mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej powraca do krajów.

Zmiana w tendencji emigracyjnej! Coraz więcej mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej powraca do krajów.

W 2016 roku przeprowadzki do kraju stanowiły 64%. wszystkich przeprowadzek.   Fot.: Jorge Lascar/Wikimedia Commons W 2016 roku przeprowadzki do kraju stanowiły 64% wszystkich przeprowadzek. Fot.: Jorge Lascar/Wikimedia Commons Zwrot w tendencji migracyjnej Europejczyków. Przez wiele lat mieliśmy do czynienia z emigracją zarobkową do państw takich jak Austria, Niemcy, Wielka Brytania czy Francja. Obywatele Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii czy Rumunii chętnie wyjeżdżali, bo za zachodnią granicą łatwiej było o pracę i wyższe zarobki.

Emigracja zarobkowa przybiera różne formy, wyjeżdżają całe rodziny, małżeństwa, lub młodzi ludzie zaraz po studiach, czy ukończonej szkole. Zdarza się też, że wyjeżdża tylko głowa rodziny, a matka z dziećmi pozostaje w Polsce. Jeżeli praca jest w miarę blisko, na przykład na terenie Austrii, mężczyźni wracają na sobotę i niedzielę, by spędzić czas wolny z rodziną. Część z osób, wyjeżdża, by poprawić swój standard życia, niektórzy widzą w zagranicy większe możliwości rozwoju i kariery. Niektórzy wyjeżdżają na stałe, inni na rok lub kilka lat, by zarobione pieniądze zainwestować w kupno mieszkania czy budowę domu.

Największy boom na wyjazdy, w ostatnich 25 latach, miał miejsce w 2004 i 2007 roku, wtedy Polska wraz z dziewięcioma innymi państwami weszła do Unii Europejskiej. Trzy lata później do Unii Europejskiej weszła również Bułgaria i Rumunia. Szacuje się, że od tego czasu na Zachód Europy wyjechało ponad 7 milionów obywateli ze wschodnioeuropejskich państw członkowskich.

Mazury. Między niebem a wodą

Mazury. Między niebem a wodą

Waldemar Bzura

Mazury to enklawa dzikiej, nieskażonej jeszcze ludzką ręką przyrody, piękny i niezwykle urozmaicony polodowcowy krajobraz. To okolone sitowiem jeziora, bory i puszcze, malownicze poranne mgły, klucze bocianów, żurawi i kormoranów, tajemnicze jelenie, łosie czy groźne wilki. Próżno by szukać drugiego takiego fotografika jak Waldemar Bzura, który z tak ogromnym zapałem i wytrwałością, a także z prawdziwym artyzmem utrwala wyjątkowość flory oraz fauny tego regionu.

 

W ostatnich latach tendencja się odwraca. Imigracja osiągnęła apogeum i powoli daje się zauważać, że więcej ludzi wraca z powrotem do swoich krajów niż z nich wyjeżdża. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Colliers International, zajmującą się doradztwem na rynku nieruchomości komercyjnych. Do powrotów mają zachęcać coraz lepsze warunki pracy w krajach macierzystych. Okazuje się, że w krajach takich jak Polska, Węgry, Czechy czy Bułgarii zauważalnie spada bezrobocie, wzrastają pensje, a koszty utrzymania są stosunkowo niskie.

Podobno najwięcej powrotów dotyczy Niemiec i Wielkiej Brytanii. Wielu z tych, który wyemigrowali do Wielkiej Brytanii, do powrotów skłania niepewność sytuacji po Brexicie oraz spadek wartości funta.

Zagraniczne statystyki potwierdza jedna z polskich firm zajmująca się usługą przeprowadzek. Zlecenia jakie otrzymują wskazują, że coraz więcej Polaków wraca na stałe do kraju. W 2016 roku przeprowadzki do kraju stanowiły 64%, zaś w pierwszym kwartale 2017 roku, zrealizowano trzy razy więcej przeprowadzek do Polski niż za granicę. Tendencja migracyjna zaczęła się odwracać w 2014 roku, to wtedy po raz pierwszy, firma zanotowała niemal identyczny stosunek przeprowadzek za granicę i do kraju.

W samych Czechach w ubiegłym roku za granicę, w celach emigracyjnych, wyjechało zaledwie 5 000 osób, podczas gdy w poprzednich latach było to 30 000,  a nawet 50 000 osób rocznie. W maju bieżącego roku Czechy zanotowały najniższą stopę bezrobocia spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, zaledwie 3%. Z kolei, jak podaje Eurostat, Europejski Urząd Statystyczny, na Węgrzech i w Polsce, poziom bezrobocia jest dziś niższy niż w Austrii.

 


Źródło: Die Presse, Newseria, kf

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.