Sondaż: Młodzi Niemcy nie chcą już Boga, ale pragną przyjąć imigrantów jako wzbogacenie kulturowe.
Być może za jakiś czas widok meczetów i brak kościołów będzie czymś naturalnym w Niemczech i innych krajach starego kontynentu. Fot.: Jorge Royan/Wikimedia Commons Tak wynika z przeprowadzonego w zeszłą środę sondażu, w którym młodzi ludzie w wieku od 18 do 34 lat uznali, że Kościół i wiara odgrywają w ich życiu znikomą rolę. W badaniach wzięło udział 200 000 młodych ludzi z dziesięciu krajów europejskich.
Sondaż przeprowadzony został drogą internetową, a jego wyniki zostały opublikowane przez portal Generation What?. Najbardziej jednoznaczne były odpowiedzi młodzieży niemieckiej, które poniżej omawiamy:
Aż 85% respondentów odpowiedziało, że w ogóle nie potrzebuje Pana Boga. Są szczęśliwi żyjąc z dala od nauki Kościoła i jest to dla nich w zupełności satysfakcjonujące. Mniejszy lub większy brak zaufania do instytucji religijnych wykazało 86% ankietowanych. Tymczasem największe zaufanie do Kościoła ma młodzież w wieku 18-19 lat.
Ciekawe były również odpowiedzi dotyczące kwestii imigrantów w Niemczech. Z raportu wynika, że zdecydowana większość uważa napływ imigrantów za pozytywne „wzbogacenie kulturowe”. Tylko 22% jest przeciwko goszczeniu na terytorium Niemiec tzw. uchodźców. Ponadto sondaż wskazuje, że to kobiety są bardziej przychylne wzbogacaniu kulturowemu aniżeli mężczyźni, procentowo przestawia się to odpowiednio jako 80% i 74%. Również najmłodsi z badanych, bo aż 82% ,jest przychylnie nastawionych do imigrantów. W grupie wiekowej 30-34 lat poparcie dla tzw. uchodźców wyraża już „tylko” 76%.
Pytania na portalu były otwarte przez kilka miesięcy, do końca lipca zeszłego roku (dla innych krajów dłużej, stąd wyniki pojawiły się dopiero teraz). Aby dotrzeć do jak najszerszej ilości młodych, twórcy sondażu szeroko reklamowali swoją akcję w mediach społecznościowych i publicznych. Tym sposobem w Niemczech do odpowiedzi zgłosiło się 160 000 młodych ludzi.
Via Crucis. Rozważania Drogi Krzyżowej
Wszyscy kojarzymy wielkopiątkowe Drogi Krzyżowe z Janem Pawłem II w Koloseum, pamiętamy, jak wielkim czcicielem Krzyża był polski Papież. Mało kto jednak wie, że Ojciec Święty niemal co piątek odprawiał nabożeństwo Drogi Krzyżowej na… dachu Pałacu Apostolskiego. Znajduje się tam ogród z 14 stacjami wykonanymi na polecenie Pawła VI.
Wyniki sondażu zostały nieco osłabione po lipcowych atakach terrorystycznych w Niemczech. Wartość procentowa akceptacji imigrantów w przypadku kobiet i mężczyzn spadła odpowiednio do 75% i 69%. Co ciekawe, osoby z wykształceniem podstawowym są częściej nastawione negatywnie do Multi-kulti, aniżeli przedstawia się to wśród osób z wykształceniem wyższym. Ten fakt zdaje się wskazywać na wysoką rolę szkolnictwa w forsowaniu propagandy poprawności politycznej. Ponadto potwierdza, że środowiska akademickie są zdominowane przez kadrę o poglądach lewicowych czy liberalnych.
Przychylność wobec imigrantów wprowadza w zdumienie biorąc pod uwagę ilość wydarzeń o charakterze terrorystycznym z udziałem osób wiary islamskiej na terenie Niemiec. Z drugiej strony należy dodać, że najbardziej szokujący zamach – ten na kiermasz bożonarodzeniowy w Berlinie – miał miejsce już po zakończeniu ankiety.
Ogółem mężczyźni stanowili 51% badanych, kobiety to 49%. Jeżeli chodzi o strukturę wieku, były cztery przedziały wiekowe 18-19, 20-24, 25-29 oraz 30-34 lat. W pierwszej grupie znalazło się 10% pytanych, w drugiej 28%, zaś w trzeciej i czwartej grupie wiekowej znalazło się po 31% respondentów. ¼ biorących udział w sondażu zaznaczyła, że ma podstawowe wykształcenie, 57% to osoby z wykształceniem średnim, zaś pozostałe 18% stanowili młodzi ludzie z wyższym wykształceniem. Oprócz pytań o religię, ankieta zawierała zagadnienia związane z polityką, mediami, edukacją, społeczeństwem i Europą..
Sondaż został przeprowadzony również w Belgii, Grecji, Irlandii, Włoszech, Luksemburgu, Holandii, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Czechach oraz Walii. Wyników nie można więc uznać za w pełni wiarygodne i ogólnoeuropejskie, ponieważ brak w nim krajów tradycyjnie (wciąż) chrześcijańskich, jak na przykład Polski czy Węgier! Odpowiedzi dotyczące chociażby Kościoła, Boga czy imigrantów stały by w sporej sprzeczności do odpowiedzi respondentów innych narodowości.
Źdródło: Faz, raport Generation What?, kf
Komentarze (1)
Dla tego, należy się Niemcom to co ich spotka. Negują kulturę chrześcijańską, to będą walić wszyscy łbem o dywan.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.