Wyścig Pokoju, szczytowe osiągnięcie propagandowe PRL

Wyścig Pokoju, szczytowe osiągnięcie propagandowe PRL

Polska, 05.1953 r. VI Wyścig Pokoju. Fot.: PAP Polska, 05.1953 r. VI Wyścig Pokoju. Fot.: PAP

24 maja 1968 r. doszło do najgłośniejszego skandalu w historii Wyścigu Pokoju. Podczas finału XXI edycji zawodów w wyniku starć kibiców z milicją na stadionie rannych zostało około 100 osób. Zamieszki te rozegrały się w atmosferze eskalacji negatywnego nastawienia społeczeństwa do władz, zaledwie dwa miesiące po wydarzeniach marcowych. Wyraźne niezadowolenie widzów wywołała informacja, że na ostatnich kilometrach wyścigu na czele znajdowali się kolarze radzieccy. Gdy sportowcy wjechali na stadion, prowadził akurat zawodnik NRD. (…) Na płytę stadionu poleciały butelki, a punktem zapalnym była bójka podpitego kibica z milicjantem. Po rozpoczęciu regularnej awantury obecny na trybunach premier Józef Cyrankiewicz polecił wezwać posiłki w postaci ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej). Nie przyniosło to jednak spodziewanego szybkiego uspokojenia sytuacji. Formacja ta była bowiem wyczerpana niedawnym tłumieniem protestów studenckich i wielu jej funkcjonariuszy przebywało na urlopach.

Czytaj: WPIS NR 6(92), autor Krzysztof Szujecki: „Wyścig Pokoju, szczytowe osiągnięcie propagandowe PRL”

 

Numer 6/2018

Wiara Patriotyzm i Sztuka

Numer 6/2018

 


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.