Trzynastowieczna Biblia po 500 latach wraca na swoje miejsce!
Katedra w Canterbury. Źródło: Wikipedia
Cenny wolumin zaginął w XVI wieku, za panowania króla Anglii Henryka VIII.
Jak mawiali starożytni, habent sua fata libelli – i książki mają swój los… Unikatowe Pismo Święte, pochodzące z XIII w., powróciło do zbiorów biblioteki katedry w Canterbury po pięciu wiekach. Jest to jedna z nielicznych książek, która bez szwanku przetrwała rozwiązanie istniejącego tam klasztoru Benedyktynów w 1540 r. Z pierwotnego księgozbioru, liczącego 30 tys. pozycji, do tej pory udało się odzyskać jedynie 30, jednak ponownie skompilowana biblioteka oraz archiwa zawierające dokumenty sięgające wstecz aż do IX stulecia zostały wpisane na listę Pamięci Świata UNESCO.
Księga, nazwana „Biblią Lyghfielda” od nazwiska zakonnika, który był jej właścicielem, to jedyna kompletna Biblia i najpiękniej iluminowana książka, jaka przetrwała z oryginalnych średniowiecznych zbiorów. Wykonana przypuszczalnie w Paryżu, zawiera 690 stron z kosztownego, cienkiego pergaminu. Jej niewielkie rozmiary uchroniły ją przypuszczalnie od losu, jaki spotkał wiele innych klasztornych woluminów, które całkowicie zniszczono lub rozczłonkowano dla ich cennych opraw czy kunsztownych iluminacji.
Katedra nabyła Biblię Lyghfielda od prywatnego kolekcjonera na niedawnej wyprzedaży rzadkich książek w Londynie dzięki grantowi z funduszu National Heritage Memorial Fund (ok. 96 tys. funtów) oraz zebranym przez siebie środkom (4 tys. funtów). Odzyskany zabytek ma zostać wystawiony na nowo utworzonej ekspozycji.
Według słów szefowej katedralnych archiwów, Cressidy Williams, „jest to dla nas sprawą o najwyższym znaczeniu, że mamy tu w naszych zbiorach egzemplarz kluczowego chrześcijańskiego tekstu, który należał do jednego z ostatnich mnichów z średniowiecznej wspólnoty zakonnej. Ta Biblia jest świadkiem burzliwych wydarzeń Reformacji, czasu, który określił, czym katedra w Canterbury jest dzisiaj, i będzie miała fundamentalną rolę w przedstawianiu zwiedzającym naszej historii”.
Przewodniczący National Heritage Memorial Fund, sir Peter Luff, powiedział, iż powiernicy funduszu zgodzili się z tym, że zachowanie księgi dla narodu było niezwykle ważne. „To nie tylko niezwykle rzadka książka bezpośrednio związana z jednym z najbardziej niespokojnych okresów brytyjskiej historii; Biblia Lyghfielda jest także wyjątkowo piękna”.
Źródło: The Guardian, AM
Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta
Kaplica Sykstyńska, miejsce tak ważne dla dziejów Kościoła katolickiego i światowej kultury, w 2013 r. obchodziła 530-lecie istnienia! W tym czasie była świadkiem wielu wyborów Następcy św. Piotra i najważniejszych uroczystości, a także została ozdobiona bezcennymi freskami. Tegoroczny jubileusz to wspaniała okazja, by odkryć ją na nowo.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.